Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Д-р Маја Шушлевска: Ковид-19 може да предизвика трајни оштетувања на срцето, потребни се редовни контроли

Мери Јордановска
За последиците што ги остава Ковид-19 врз организмот на пациентите кои го прележале вирусот се уште нема доволно податоци ниту на светско ниво, со оглед
Македонија

Наместо Антикорупциската комисија, во новите простории на барокната зграда се всели вицепремиерот Артан Груби

Мери Јордановска
Првиот заменик премиер и министерот за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби, денеска се всели во нови простории, кои на својот профил на
Македонија

Руската вакцина „Спутник V“ најверојатно нема да „слета“ во Македонија, од бугарската братска помош засега ништо

Мери Јордановска
Македонија ќе ги добие првите вакцини против Ковид-19 за 2.925 граѓани од првата пратка на „Фајзер“ со 5.850 вакцини во февруари, бројка која не може
Македонија

33-годишниот пациент кој почина од Ковид-19 имал тешка пневмонија

Мери Јордановска
Триесет и тригодишниот пациент кој починал во ГОБ „8 Септември“ бил со прекумерна телесна тежина, а вирусот направил тешка билатерална пневмонија, информираат од Министерството за
Македонија

ВИДЕО: Затворен локалот „Мош“ кој работел во 23 часот, гостите вадени со полиција

Мери Јордановска
Полиција интервенирала во кафе-барот „Мош“ во центарот на Скопје, откако инспектори од Државниот пазарен инспекторат биле спречени да го затворат објектот, кој бил пријавен дека
Македонија

Министерство за здравство: Главоболки и болки во мускулите се чести симптоми по прележувањето на Ковид-19

Мери Јордановска
Кај пациентите кои биле тестирани позитивни на вирусот на Ковид-19, без оглед на тоа дали имале или не симптоми на болеста, во периодот потоа можат
Македонија

Д-р Пановски: Сè е оставено на свеста на граѓаните, од медицински аспект потребни беа поригорозни мерки

Мери Јордановска
Професор д-р Никола Пановски, микробиолог, вели дека со денешните предложени мерки од Комисијата за заразни болести, се е оставено на свеста на граѓаните и дека
Македонија

Филипче нема да поднесе оставка, ако со овие мерки се зголеми бројот на заразени по Нова Година

Мери Јордановска
„Оставка на министерот Венко Филипче не доаѓа предвид“, велат од Министерството за здравство, на прашањето дали министерот ќе понесе одговорност ако денеска предложените мерки на
Македонија

Европа се затвора, Македонија ќе слави – угостителите и прославите поважни од здравјето

Мери Јордановска
Додека во голем број држави од светот се воведуваат полициски часови и најрестриктивни мерки за претстојните новогодишни и божиќни празници, а со цел да се
Економија

(ИНТЕРВЈУ) Игор Лештар: Со стратешки партнер како „Арикома“ го носиме „Сеавус“ на следното ниво на развој

Мери Јордановска
На почетокот на декември една од најуспешните компании во ИКТ-секторот во нашата земја, „Сеавус“, ја купи нaјголемиот ИКТ-холдинг во Чешка, Групацијата Арикома, која е дел