Македонија

Протестен марш на гостиварци против поскапувањето на струјата

Поголема група гостиварци вечерва одржа протестен марш незадоволни од одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемувањето на цената на електричната енергија за 7,4 проценти.
Свет

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово починаа 16 лица, во Германија трицифрена бројка на заразени

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. – Во Црна Гора
Македонија

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје денеска го отворија новиот Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации во
Свет

Дневен преглед Ковид-19: Во Италија максимален дневен раст на заболени, во Црна Гора четворица починати

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 18.827.433 лица. Од нив починале 707.039, а оздравеле 12.007.678 лица. – Министерството за здравство
Свет

Снимки од моментот на експлозијата во Бејрут – засега најмалку 78 мртви и 4.000 повредени

Мери Јордановска
Морничави снимки од стравотната експлозија во Бејрут, Либан, речиси без прекин се споделуваат во јавноста, по трагичниот настан денеска, каде што загинаа најмалку 78 луѓе,
Македонија

Македонскиот „Космонаутко“: Вие сте на плажи каде што сте кул и фенси, вие сте виновни што децата ни страдаат!

Мери Јордановска
Денис Јанкуловски од Центарот за јавно здравје, човекот кој стана познат како „Космонаутко“, бидејќи секојдневно, облечен со скафандер и друга заштитна опрема оди по домовите
Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Заев: Во август ќе ја составиме новата влада, Мицкоски е аутсајдер, ќе коалицираме со партии што се за европски концепт

Мери Јордановска
Процесот на преговори за формирање нов состав на владата ќе почне веднаш по илинденските празници. Бројките се јасни, СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овие избори
Македонија

Чаир и понатаму со најголем број заразени од Ковид-19, следуваат Гази Баба и Аеродром

Со 280 активни случаи на заразени од Ковид-19, општината Чаир останува на врвот според бројот на заболени од коронавирусот во скопските општини. Вкупно 10 скопски
Македонија

Нови 127 заразени со Ковид-19, осуммина починати

Мери Јордановска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 57,
Македонија

Директорот на ЗОО Галетановски повикан во полиција, поради објавата на Фејсбук да се шкртне „Северна“ од гласачкото ливче

Мери Јордановска
Ѓорѓи Галетановски, директорот на Зоолошката градина Скопје попладнево бил повикан во Секторот за економски криминал поради објава на неговиот профил на социјалната мрежа Фејсбук. Објавата