ВИДЕО: Меѓу загинатите во автобуската несреќа има и цело семејство

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче кој замина за Бугарија по автобуската несреќа кај Перник каде загинаа 45 луѓе ги посетил седуммината преживеани во болницата Пиргов. Тој рече дека сите се во добра здравствена состојба, дел од нив имаат исекотини, бидејќи ги кршеле прозорците и скокале, а еден од преживеаните имал скршеници. Во Бугарија се дојдени и нивните роднини.

Меѓу загинатите има и цело семејство. Филипче рече дека и меѓу хоспитализираните има членови на цело семејство, а најмладиот член на семејството е девојка на 16 години.

Премиерот Зоран Заев, пак, изрази жалење за стравотната несреќа. Тој рече дека патниците во автобусот биле од различни градови од Македонија.

„Од повеќе места се и од различни националности. Има еден граѓанин од Прешево кој бил со вереницата од Куманово и едно лице со белгиско државјанство“, рече Заев.

И македонската амбасада во Софија испрати свој претставник во болницата Пирогов.

Поради тешката сообраќајна несреќа на 31-от километар од автопатот Струма во правец од Софија кон Благоевград, автопатот ќе остане затворен во текот на целиот ден, во правец на Благоевград.

Во Бугарија досега не се памети поголема автобуска несреќа. Бугарските медиуми пренесуваат дека во 1996 година имало автобуска несреќа, загинале 16 луѓе, кога не бил изграден автопатот.

Би можело да ве интересира

Камион усмрти велосипедист во Куманово

Возачот е виновен за сообраќајката на „Струма“, бугарското Обвинителство ја заврши истрагата

А1он

Заврши собирањето докази за несреќата на македонскиот автобус на автопатот Струма во Бугарија

А1он

Одземена лиценцата на „Беса Травел“

Ана Ололовска

Утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

А1он

Трагедии, пожари, избори, заминување на Заев, Европско во фудбал – Македонија во 2021