Утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

Од:

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, со чиј автобус се случи сообраќајната несреќа во која животот го загубија 46 лица.

dobivaj vesti na viber

Бектеши соопшти дека денеска во Министерството за економија пристигнал извештајот од Инспекторатот за труд што се однесува на лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, според кој има разлика во сите информации за лиценцата кои што ги има таа агенција за транспорт.

Министерот додаде дека на барање на Министерството за економија, Пазарниот инспекторат ќе направи дополнителна контрола на условите и начинот на функционирање на „Беса транс“.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Лебот падна на 36 денари, а млекото на 76, очекувам пониски цени од 5 до 12 отсто во првата недела од декември

Орце Костов

Бектеши најави празнични цени: Месо, млеко и леб поевтини од 5 до 12 отсто

Орце Костов

Бектеши: Македонија ќе може да се снабдува од повеќе извори на гас преку Бугарија

Катерина Павлова-Николовска

Бектеши не го исполни очекувањето на Ковачевски: Не е готова анализата дали да остане летното сметање на времето

Маја Илиевска-Пачемска

Бектеши не ги слуша граѓаните место маржите да ги замрзне цените на производите

Управителот на „Беса Транс“ ќе одговара за фалсификување извод од лиценца за меѓународен превоз на патници

Катерина Павлова-Николовска