kresnik bektesi

Економија

Бектеши: Со новиот Правилник за обновливи извори создадовме услови секое домаќинство и деловен субјект да може да постави фотоволтаик

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес- конференција информираше дека Министерството за економија ги подготви измените и дополнувањата на Правилникот за обновливи извори на
Економија

Средба Бектеши- Ибрахимај: Со зголемување на соработката помеѓу Македонија и Албанија до полесно надминување на кризата

А1он
„На следната седница на Владата, Министерството за економија ќе предложи укинување на одлуката за забрана за извоз на основни прехранбени производи меѓу кои и сончогледово
Економија

Бектеши: Носиме мерки за заштита на граѓаните, но одредени општини ја злоупотребуваат електричната енергија на товар на домаќинствата

А1он
„Само во последните 24 дена имаме 1400 тони увезено масло за јадење, има доволни количини на основни прехранбени производи. Ние како Влада ќе дозволиме извоз,
Македонија

Бектеши: Има доволна количина брашно, нема простор за паника кај граѓаните за непотребно купување

А1он
Има повеќе од доволна количина на брашно во државата, млиновите имаат задоволителна количина на залихи за да ги покријат потребите на домашниот пазар. Нема никаков
Економија

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он
Лебот, зејтинот и брашното тип 400 од денеска се продаваат без профитна маржа во маркетите, информираше на денешниот брифинг со претставници од медиумите министерот за
Македонија

Месари манипулативно зголемиле цени, а маркети повлекле производи за да ги продаваат поскапо

Кристијан Ландов
Немало паника, туку маркети си дозволиле сами да повлечат продукти во петокот за денеска да ги вратат со нови цени. Инспекторите веќе најавиле дека маркетите
Економија

Бектеши: Замрзнати маржите за трговија на големо и мало, трговците со прехранбени производи нема да профититаат од граѓаните

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе Одлука со која се
Македонија

Сообраќајка пред Владата, министрите Бесими и Бектеши биле во едно од возилата кои се судриле

А1он
Службено возило во кое биле министрите Фатмир Бесими и Крешник Бектеши учествуваше во сообраќајна несреќа пред Владата. „Доцна попладнево, службеното возило со кое се превезував
Економија

Бектеши: Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи ќе продолжи до крај на февруари

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил информираше дека е доставен предлог до Владата, мерката за замрзнување цените на основните прехранбени производи да
Македонија

Температурата на парното нема да се намали, а ќе работи до еден по полноќ

Кристијан Ландов
Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од утре, управувањето со топлинската енергија,