bektesi

Економија

Бектеши нема да преговара со Грција, за граѓаните да останат дома за летување, туроператорите гневни

А1он
Туристичкиот сектор е крајно револтиран по изјавата на Министерот за економија, Крешник Бектеши кој денеска рече дека македонската влада нема да преговара билатерално со грчката
Економија

Бектеши: Фирмите да аплицираат за мерките што ги објави Министерството за економија

А1он
Поддршката за бизнис заедницата ќе продолжи, заинтересираните компании да аплицираат и да ги искористат мерките кои се објавени од Министерството за економија, за конкурентност, иновативност
Македонија

Бектеши: сметководителите и не биле толку погодени од пандемијата, нема пролонгирање на рокот за завршните сметки

Маја Илиевска-Пачемска
На десет дена пред крајниот рок за доставување на завршните сметки на компаниите, министерот за економија Крешник Бектеши вели дека нема пролонгирање на рокот, како
Економија

Трговските центри и продавниците треба да работат и во недела, смета министерот Бектеши

А1он
Некои од дејностите треба „да се извлечат“ од законското решение за недела неработен ден, а токму работата на трговските и туристичките центри е стратешки приоритет
Економија

Бектеши: Не прифаќам ултиматуми, угостителите добија поддршка

А1он
Владата не ги носи протоколите за работа. За тоа е задолжена професионална комисија составена од експерти во делот на пандемијата, а ние само ги почитуваме
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бектеши за вработувањето на неговата сестра: Ќе видам дали ќе поднесам оставка

А1он
Министерот за економија, Крешник Бектеши нема да побара неговата сестра да се повлече од работното место во државната „Мепсо“. Тој и натаму тврди дека не
Економија

Бектеши: Бележиме значителен раст на индустриското производство од 7.9 %

А1он
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во декември 2018 година во однос на декември 2017 изнесува 7.9 %. Гледано по
Економија

Министерот за економија Крешник Бектеши во Давос на министерска средба за Е-трговија

А1он
Министерот за Економија Крешник Бектеши кој е дел од владината делегација во рамките на работната и економска агенда на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија
Економија

Бектеши: За укинување или одложено дејство на Законот за трговија на зелените пазари е надлежно Собранието

А1он
Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и
Економија

Бектеши: Планираме изградба на дополнителна 20 мегаватна фотоволтаична мрежа

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со заменик генералниот директор на ЕЛЕМ Фатмир Лимани го посетија ТЕЦ Осломеј, како и локацијата предвидена за изградба на