kornavirus mkd

Македонија

Лекарска комора: Во услови на пандемија да не се дозволи да страда дијагностиката на ретките болести

А1он
„Хередитарен ангиоедем: Современи тераписки и дијагностички протоколи во ерата на ковид-19″, беше тема на неделната онлајн дискусија која со редовна динамика ја организира Лекарската комора
Македонија

Секој ден по 24 – 72 ученика се заразуваат со Ковид – 19, во болница се 16 деца, а МОН не кажува вкупна броја на заболени

Во пресрет на најавениот скрининг во училиштата кој треба да ги открие асимптоматските носители на Ковид – 19 меѓу учениците, на лекување има помалку деца
Македонија

Бектеши: За да одите по кафулиња и ресторани, треба да сте вакцинирани

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика граѓаните, особено угостителските објекти, да ги почитуваат мерките за заштита и протоколите, оти само на тој начин ќе
Македонија

Од утре ќе се вакцинираат 10 до 15 илјади лица на ден, со кинеската „Синофарм“ почнува пообемна имунизација

А1он
Дистрибуцијата на 200 илјади вакцини „Синофарм“ што во земјава пристигнаа во саботата треба да заврши денеска и веќе од утре почнува масовна имунизација на населението
Македонија

Домашните миленици ќе можат да се изнесат од 22 до 23 часот

А1он
Домашните миленичиња (кучиња) сите граѓани кои живеат во станбени објекти за колективно домување, ќе можат да ги изнесуваат надвор во вечерните часови почнувaјќи од 22:00