ugostitelski objekti

Регион

Грција ги олабавува мерките воведени за угостителските објекти

А1он
Музиката се враќа во угостителските објекти и се укинува ограниченото работно време до полноќ, но и понатаму ќе биде забрането стоење, соопшти попладнево министерот за
Македонија

Неделава ќе се утврдува кој ќе ги проверува граѓаните дали се вакцинирани, пред да влезат во кафуле или во ресторан

Мери Јордановска
Владата и Министерството за здравство сè уште не утврдиле како ќе функционираат редарските служби во угостителските објекти кои ќе треба да проверуваат дали лицата кои
Македонија

Владата и МЗ со различни ставови – ќе смеат ли воопшто невакцинираните лица да влегуваат во ресторани и кафулиња?

Мери Јордановска
Владата и Министерството за здравство излегуваат со различни ставови околу последните владини мерки за тоа дали невакцинираните лица од 16 август ќе смеат да влегуваат
Македонија

Бектеши: За да одите по кафулиња и ресторани, треба да сте вакцинирани

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика граѓаните, особено угостителските објекти, да ги почитуваат мерките за заштита и протоколите, оти само на тој начин ќе
Македонија

Центар ќе казнува локали за гласна музика, се бунеле жителите

А1он
Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, по големиот број на пријави на граѓани, започнува акција за мерење на бучавата во угостителските објекти, кафе-баровите и
Македонија

Од задутре кафеаните може да примаат гости и внатре, тоа не важи за дискотеките и клубовите

А1он
Владата на денешната 83-та седница донесе одлука од 1 јули да се дозволи редовна работа и во затворените простории на угостителските објекти (рестораните), вклучително и
Македонија

Кафеаните ќе работат како и досега, до 21 часот, одлучи Комисијата за заразни болести

А1он
Министерството за здравство информира дека на денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од понатамошно
Македонија

Официјално: Кафеаните од утре ќе работат до 21 часот

А1он
Владата на Република Северна Македонија на 40-тата седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и
Македонија

Полицијата и пазарните инспектори вчера влегле во 300 скопски кафеани, приведени тројца сопственици

А1он
На 27.12.2020 во временскиот период од 16:00 до 23:00 часот на подрачјето на СВР Скопје во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се зајакнати контроли
Економија

Казината ќе продолжат да работат по 18 часот, но не смеат да служат храна и алкохол

Искра Манојлоска
Министерот за економија, Крешник Бектеши, појасни дека казината и обложувалниците кои нудат и угостителски услуги, ќе мора да ја почитуваат новата мерка на Владата за