vladini merki

Македонија

Владата го утврди текстот на Предлогот на закон за финансиска поддршка на социјално ранливи категории на граѓани

А1он
Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди текстот на Предлогот на закон за финанска поддршка на социјално ранливи категории на граѓани, за справување
Економија

Антикризни мерки: Учениците ќе добиваат од 1.200 до 1.800 денари месечно, по 3.000 денари за пензионерите со ниски пензии

Орце Костов
Владата донесе деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра кој е наменет за компаниите и ранливите категории на граѓани. – Со оваа
Економија

Еднократна финансиска помош добиваат ноќните клубови, рестораните за свадби и туристичките агенции

А1он
Владата вчера на 92-та седница донесе одлуки за трите јавни повици, дел од мерките од шестиот економски пакет, со кои се одобрува исплата на еднократна
Регион

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

А1он
Малите стопанственици од Хрватска, здружени во организацијата „Гласот на претприемачот“, ќе поднесат тужба против владата на земјата, поради епидемиолошките мерки кои беа воведени за да
Економија

Костадинов: 10 милиони евра за бескаматни кредити од линијата Ковид 4, поддршката за економијата продолжува

А1он
Промовирана е нова линија бескаматни кредити Ковид 4 наменета за занаетчиите, трговските поединци и приватните здравствени установи. За оваа линија кредити преку Развојната банка ќе
Македонија

Од задутре кафеаните може да примаат гости и внатре, тоа не важи за дискотеките и клубовите

А1он
Владата на денешната 83-та седница донесе одлука од 1 јули да се дозволи редовна работа и во затворените простории на угостителските објекти (рестораните), вклучително и
Македонија

Владата ќе им подели по 500 евра кризна помош на 745 естрадни уметници

А1он
На денешната, 83-та седница на Владата на Република Северна Македонија, донесена е одлука за доделување на финансиска поддршка на вкупно 745 естрадни уметници, со која
Економија

Заев најави нови 100 милиони евра за евтини кредити за стопанството

А1он
Со поддршка на Владата преку Развојната банка, ќе се вбризгаат дополнителни 100 милиони евра евтин капитал во стопанството со ниска каматна стапка од 1,6 отсто,
Македонија

Владата тврди дека над 150.000 граѓани ќе бидат опфатени со законот за отпис на камати и трошоци

А1он
Преку 150.000 граѓани ќе бидат опфатени со законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на граѓаните во услови на КОВИД-19 чиј
Економија

180 милиони евра од ЕУ и преку ЕИБ за владина антикризна помош

А1он
Министерството за финансии попладнево соопшти дека се обезбедени нови 180 милиони евра финансиска поддршка за надминување на кризата предизвикана од коронавирусот, од коишто 80 милиони