muzicari

Македонија

Владата ќе им подели по 500 евра кризна помош на 745 естрадни уметници

А1он
На денешната, 83-та седница на Владата на Република Северна Македонија, донесена е одлука за доделување на финансиска поддршка на вкупно 745 естрадни уметници, со која
Македонија

Организаторите на свадби бараат да се дозволат веселби под маски или ќе продолжат да блокираат улици

А1он
Угостителите, фотостудијата и музичарите денеска на протест во Скопје побараа да се укине забраната за работа на рестораните за свадби и други свечености и да
Македонија

(ВИДЕО) Протест на музичарите и угостителите: Доведени сме до финансиски колапс, и ние имаме деца за хранење

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со импровизиран ноќен клуб пред Владата, а под мотото „Протестирам против уништувањето на ноќните клубови“ музичарите, угостителите, диџеите и останати засегнати од оваа индустрија излегоа