Македонија

Ахмети: Премиерот Заев ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира патот на земјата кон ЕУ

Габриела Димковиќ-Мишевска
Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ,
Македонија

Граѓаните ги продаваат ваучерите за туризам: Подобро да го дадам за 3000, отколку да ми пропадне

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Продавам ваучер за туризам“, „Се нуди ваучер по поволна цена“, со вакви објави деновите се преплавени социјалните мрежи и специјализираните интернет-страници за продажба. Граѓаните кои
Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Чепреганов: Бугарија, со негацијата, го потврдува постоењето на македонскиот идентитет и јазик

Габриела Димковиќ-Мишевска
Бугарија е наш сосед, членка на Европската унија и треба да биде наш пријател и поддржувач за влезот во ЕУ, а не да става вето
Македонија

Претепаниот татко и синот физички се пресметуваат две години за поделба на куќата, се огласи валандовскиот Центар за социјални работи

Габриела Димковиќ-Мишевска
По објавата за натепаниот Никола Бојчовски од Балинци, се огласи валандовскиот Центар за социјални работи, чија екипа го посети денеска и утврди дека е добро,
Македонија

64-годишен валандовец жртва на насилство: Последниот пат синот, сакаше со голи раце да ме задуши, повеќе од година дена ме тепа и малтретира

Габриела Димковиќ-Мишевска
64-годишниот Никола Бојчовски од валандовското село Балинци секој ден живее во страв, дали следното утро ќе го дочека жив, затоа што постојано психичко и физички
Македонија

Филипче: Тестови има на сите клиники и пунктови, сите кои имаат потреба ќе бидат тестирани

Габриела Димковиќ-Мишевска
Министерот Венко Филипче рече дека граѓаните немаат потреба да стравуваат бидејќи има набавено доволна количина на брзи тестови и секој кој има симтоми може да
Македонија

Со помош од 800.000 долари од САД ќе се прошират капацитетите на Клиниката за хематологија

Габриела Димковиќ-Мишевска
Клиниката за хематологија доби финансиска помош 800.000 долари од европската команда на армијата на САД. Овие средства се наменети за проширување на капацитетите за хоспитализација
Македонија

Шахпаска: 18 деца и 120 вработени во градинките заболени од Ковид-19

Габриела Димковиќ-Мишевска
Во градинките низ државата има регистрирани 18 деца позитивни на коронавирусот и 120 вработени од кои 51 негувател, 51 воспитувач, а останатите се вработени како
Македонија

Две малолетни сестри питаат боси по велешките улици за да однесат млеко за бебето Метин, неискапено со месеци

Габриела Димковиќ-Мишевска
Медина и Елмедина, две девојчиња од Велес на 8 и 9 години, се две од 14-те малолетни деца на Меџудие Мустафа, кои буквално боси, во
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски на средба со Села и Гаши: Ова би можел да биде прв чекор кон заедничко коалицирање пред локалните избори

Габриела Димковиќ-Мишевска
Денешната средба со лидерите на Алијанса за Албанците Зијадин Села и Африм Гаши од Алтернатива, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја оцени како појдовна точка