pazarna inspekcija

Македонија

Анета Симеска Димоска именувана за в.д. директор на Државниот пазарен инспекторат

А1он
Владата денеска на седница на предлог на Комисија за именување ја именуваше Анета Симеска Димоска за в.д. директор на Државниот пазарен инспекторат, орган во состав
Македонија

Заев за разрешувањето на Пауновски: Непочитувањето на етичкиот кодекс и инаетењето по медиуми не е одлика на добар директор

Габриела Димковиќ-Мишевска
Стојко Пауновски е разрешен од функцијата со одлука на Владата поради непочитувањето на етичкиот кодекс кој се обврзани да го почитуваат сите јавно избрани функционери
Македонија

Пауновски: Одбраната на интегритетот и професионалноста на институцијата не наидоа на разбирање од премиерот

А1он
Разрешениот директор на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, преку Фејсбук им се заблагодари на граѓаните кои го поддржаа во спротивставувањето со премиерот Зоран Заев околу
Македонија

Владата го разреши Стојко Пауновски поради „непрофесионално однесување“

А1он
Согласно член 10, став 1 од Законот за Државен пазарен инспекторат (ДПИ) според кој Владата го именува и разрешува директорот на ДПИ, на денешната седница
Македонија

Заев не се откажува од разрешувањето на Пауновски: Каква и да е одлуката, соработката ќе продолжи

Кристијан Ландов
Владата треба да донесе одлука дали ќе го разреши директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски. Премиерот Зоран Заев вели дека има плејада на можност за
Македонија

Заев утре ќе се сретне со пазарните инспектори кои бараат да не им го менува директорот

А1он
Директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Стојко Пауновски беше писмено известен за сите детали и информации во врска со оправданоста и начинот на распределбата и
Македонија

Владата му замерува на Пауновски бидејќи не ја променил систематизацијата за да прими 32 „рамковни“ во Пазарна

А1он
Владата и натаму тврди дека директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски, не е во право што одбива да ги вработи „рамковните“ административци во институцијата со
Македонија

Владата останува на ставот дека конфронтацијата на Пауновски е недопустлива, барање за средба немаат добиено

Петицијата за стопирање на процедурата за разрешување на директорот Стојко Пауновски ќе биде поднесена во понеделник до премиерот Зоран Заев од вработените на Државниот пазарен
Македонија

Кирацовски контра Заев и Николовски: Да не се разрешува Пауновски, да се менуваме на подобро

Кристијан Ландов
Поранешниот генерален секретар на СДСМ и поранешен пратеник, Александар Кирацовски контра премиерот Зоран Заев, актуелниот генерален секретар Љупчо Николовски и вицепремиерот Артан Груби за случајот
Македонија

Вработените во Пазарна немаат одговор од Заев, на прашања не одговараат Николовски и Груби

Кристијан Ландов
Од Владата и кабинетот на премиерот Зоран Заев засега нема одговор дали ќе ги примат вработените во Државниот пазарен инспекторат, кои бараат итна средба и