lokalni izbori 2021

Македонија

Почнува постапката за набавка на терминалите за отпечатоци од прсти за локалните избори

А1он
Во средината на мај Државната изборна комисија ќе ја започне постапката за јавна набавка на интегриран систем за биометриска идентификација на гласачите што треба да
Македонија

Ѓорѓија Сајкоски ќе го води изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори

А1он
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори. Како што
Македонија

Измените на Изборниот законик поднесени до Собранието

А1он
Измените на Изборниот законик во којшто се предвидува употреба на терминали за отчитување на отисок од прсти на локалните избори со поддршка на пратеници од
Македонија

ДИК ги повикува граѓаните да ги проверуваат своите податоци во Избирачкиот список преку нивната веб-страна

А1он
Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски денеска изјави дека реализацијата на локалните избори, како што беше најавено вчера, ќе биде со терминалите за
Македонија

Законските измени за набавка на опрема за отпечатоци од прсти е готова и може да биде на првата собраниска седница, изјави Маричиќ

А1он
Текстот со кој се допрецизираат сите неопходни елементи за да може да се набави опремата за отпечаток на прст и таа да се стави во
Македонија

Заев: Можен е договор со Мицкоски за користење отпечаток од прст на изборите и вакцинирање на попишувачите

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека верува оти по понеделничката средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, договорена синоќа, ќе соопштат
Македонија

На следните локални избори ќе се гласа со отпечаток од прст, има напредок во преговорите со опозицијата, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека останува определбата на следните локални избори да се гласа со отпечаток од прст. -Како што викендов ме извести министерот
Македонија

Заев: За мене Шилегов е фаворит, ама уште го немам прашано дали сака да се кандидира

Искра Манојлоска
Јуни, јули и август месец се месеците кога внатрепартиски ќе се решава кои ќе бидат кандидатите на СДСМ за претстојните локални избори, вели Зоран Заев.
Македонија

Локални избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

А1он
Локалните избори во Северна Македонија треба да се одржат на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври, соопшти денеска на средба со новинарите претседателот на Собранието Талат