lokalni izbori 2021

Македонија

Шилегов ќе го враќа исечениот дрворед на „Климент Охридски“, БРТ нема да поминува по булеварот

Искра Манојлоска
Актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат за втор мандат, Петре Шилегов, најавува повторно враќање на исечениот дрворед на Булеварот „Климент Охридски“. Оваа одлука е
Македонија

Истекува рокот за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

А1он
Денеска истекува рокот до кој општинските изборни комисии (ОИК) официјално треба да ги потврдат сите листи на кандидати за градоначалници и членови на општинските совети
Македонија

Алачки: Јас не ја избрав Интегра, тие ме избраа мене за градоначалник на Берово

А1он
Хармоникашот Горан Алачки го прифатил предлогот на Интегра да биде кандидат за градоначалник на Берово оти смета дека може да го направи светка туристичка дестинација.
Македонија

ДИК до утре треба да ги добие потврдените листи на кандидати за градоначалници и советници

А1он
Утре истекува рокот во кој Општинските изборни комисии (ОИК) треба да ги достават до Државната изборна комисија (ДИК) потврдените листи на кандидати за градоначалници и
Македонија

ДИК го усвои ревидираниот роковник за изборите согласно измените на Изборниот законик

А1он
Државната изборна комисија денеска на 23-та седница го усвои ревидираниот роковник за претстојните локални избори, усогласен со измените и дополнувањата на Изборниот законик, донесени вчера
Македонија

ОИК работат на потврдување на листите за градоначалници и советници на локалните избори

А1он
Општинските изборни комисии веќе ги потврдуваат листите за кандидати и советниците за локалните избори на 17 октомври. Брзината на потврдувањето на кандидатурите зависи од проверката
Македонија

ДИК: Изборните органи да ги почитуваат одредбите од Законот за заштита на лични податоци

А1он
Деновиве во општинските изборни комисии (ОИК) согласно Изборниот законик веќе се поднесуваат листи за кандидати за советници во советите на општините и за градоначалници. Сите
Македонија

ДУИ: Во шест општини носителки се жени, ја зајакнуваме улогата на жената во општеството

А1он
Демократската Унија за Интеграција на локалните избори ќе се натпреварува со 35 листи за советници и 19 кандидати за градоначалници, истакна на прес конференцијата Арта
Македонија

Арсовска, спротивно на протоколите, без маска одржува состаноци во затворени простории

А1он
Кандидатката за градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска оди на состаноци во затворени простории и не носи маска, а фотографиите на кои е очигледно прекршувањето на
Македонија

Пристигна серверот со десет станици за полнење на терминалите за отисоци од прсти за локалните избори

А1он
Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски информираше дека денеска пристигна серверот со 10 станици за полнење на терминалите за вчитување на отпечатоци од