debar

Македонија

Кривична пријава за бесправно градење во Центар Жупа

А1он
Скопјанец доби кривична пријава бидејќи бесправно градел во општина Центар Жупа, информираат од Министерството за внатрешни работи. „ОВР Дебар поднесе кривична пријава против М.С.(61) од
Македонија

Кривична пријава за дебарчанец кој на парцела на МПЦ изградил дивоградба

А1он
Дебарчанец доби кривична пријава бидејќи изградил објект на парцела која е во сопственост на МПЦ. „ОВР Дебар поднесе кривична пријава против С.Д.(61) од дебарското село
Македонија

Кривична пријава за сопружници од Дебар што си го принудувале детето да питачи во Струга

А1он
Сопружнци од Дебар кои го принудувале детето да питачи во Струга, добија кривична пријава, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 11.03.2022 година, Одделот за
Македонија

Владата даде согласност за нови имиња на улиците, плоштадите, населбите и мостовите во Дебар

А1он
Владата на седницата одржана на 14 месецов го разгледала барањето на Општина Дебар, со Предлог-списокот и дала согласност на списокот на имиња на улици, плоштади
Македонија

Повредените од сообраќајка во Дебар во стабилна здравствена состојба

А1он
Седуммината повредени, од нив двајца потешко, во вчерашната сообраќајна несреќа, што се случи во Дебар се во стабилна здравствена состојба, потврди Баки Алили, директор на
Македонија

Дебрани сакале побрзо да возат вон населено место, санкционирани 13 возачи

А1он
На подрачјето општините Дебар и Центар Жуапа, кои се под надлежност на дебарското одделение за внатрешни работи, спроведена е акциска контрола на брзината со која
Македонија

Укината забраната за сообраќај за камиони на патот Гостивар – крак Маврово – Дебар

А1он
Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – крак Маврово – Дебар. Како што информира ЈП „Македонијапат“, забраната за
Македонија

Дука: Автопатот „Патот на Арбр“ е можност за економски просперитет на поширокиот регион

А1он
Изградбата на автопатот „Руга е Арбрит“ (патот на Арбр), кој вчера беше пуштен за сообраќај, а ги поврзува Албанија и Северна Македонија, кај Дебар, е
Македонија

ВИДЕО: Рама пречекан со тапани на пуштањето во употреба на „Патот на Арбр“ кој ги поврзува албанска Пешкопеја со Дебар

А1он
По повод 29 ноември – Денот на ослободувањето на Албанија од фашистичките окупатори, пуштен е во употреба автопатот „Руга е Арбрит“ (Патот на Арбр), кој