zgrada

Македонија

Комшија чува кокошки во зграда во Скопје, не знаат каде да пријават – законот јасен, ни маче и куче не смее да се чува на тераса

Анита Петровска Рајковиќ
Жителка на една скопска населба бара помош на социјалните мрежи. Соседот под нејзиниот прозор чува кокошки. Бара помош каде да се обрати бидејќи од општина
Македонија

(ВИДЕО) „Преку Стевчо ни е, лудилото мора да сопре“: Протест против изградбата на 17-катница кај Воена болница

Орце Костов
Граѓаните од Карпош бараат да запре изградбата на 17-катницата кај Воена болница, а институциите да реагираат на волјата на народот. Порачаа дека не смее да
Македонија

Врховен потврди: Зградата на ССМ е одземена по пресуда во корист на државата

А1он
Врховниот суд денеска соопшти дека на 9.11.2023 година донел пресуда за предметот РЕВ 1-77/22, во кој тужител е Македонија против тужениот Сојузот на синдикатите на
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски на страната на синдикатот: „Да им се врати зградата на ССМ“

Анита Петровска Рајковиќ
Премиерот Димитар Ковачевски во изјава за медиумите кажа дека е целосно на страната на ССМ и на работниците во Македонија. „Јас сум член на Синдикатот
Свет

(ВИДЕО) Се урна зграда во Русија, има мртви и исчезнати

А1он
Петкатна зграда делумно се урна во центарот на градот Астрахан во јужна Русија, јавува руската државна новинска агенција Тас. Службите за итна помош пристигнале на
Македонија

Општина Карпош не се откажува од постапката да се изгради 12-катница кај Кино Влае

Орце Костов
Општина Карпош не се откажува од постапката за носење на Детален урбанистички план за населбата Влае 2 со кој е предвидена изградва на 12-катница. Од
Македонија

Силниот ветер во Скопје откорна покрив на зграда во Аеродром

А1он
Покрив од зграда во Мичурин одлета по силниот ветер кој го зафати Скопје. Интервенираше и скопската Противпожарна бригада. Лимот од покривот, според првичните информации не
Свет

ВИДЕО: Турски градежници „утнаа“ со оштетена зграда, ја срушија на погрешна страна

А1он
Десетици набљудувачи кои биле собрани да гледаат како градежниците и експертите со експлози уриваат зграда од осум ката, тешко оштетена во ланскиот земјотрес во Измир,
Видео Македонија

ВИДЕО: Хорор во зграда во Аеродром, двајца станари тероризираат цела зграда, институциите немаат решение

Ана Василевска
Станарите во зградата на улицата „Коста Новаковиќ“ во населбата Аеродром , со години живеат во страв бидејќи се изложени на секојдневно тероризирање од непресметливото однесување