Силниот ветер во Скопје откорна покрив на зграда во Аеродром

Од:

Покрив од зграда во Мичурин одлета по силниот ветер кој го зафати Скопје. Интервенираше и скопската Противпожарна бригада. Лимот од покривот, според првичните информации не повредил никого, иако паднал на пешачката патека на улицата „Симеон Кавракиров“, близу контејерите.

dobivaj vesti na viber

Жители на Мичурин, велат дека покривот не е среден повеќе од 20 години, а од него претходно паѓале и греди.

Според станарите, покривната конструкција не е санирана повеќе од 20 години бидејќи општината Аеродром не дозволувала реконструкција, а со објаснување дека зградата не е легализирана. На местото пристигнаа и полициски службеници, додека пожарникарите проверуваат дали има опасност и остатокот од покривот да се откачи при нов ветер.

Ова не е првпат да има ваков инцидент. Минатите години, при невреме, се оторнуваа и кровови од згради во Карпош 4, кои го блокираа целиот булевар „Паризански одреди“.

Би можело да ве интересира

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

А1он

Силниот дожд урна потпорен ѕид во скопска Пинтија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силно невреме во делови од земјава, во Тетово поплавени улици

Катерина Павлова-Николовска

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје