dup

Економија

Уставен суд ја укина Одлуката за суспензија од примена на ДУП во Општина Куманово

А1он
Уставниот суд денеска ја укина Одлуката за суспензијата од приемна на Деталниот урбанистички план во дел од урбаната единица „Б.С. Гојчо“ во Куманово, донесен на
Македонија

Истражување: Дел од општините имаат неважечки Генерални урбанистички планови

Орце Костов
Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ кое открива дека доминантен дел од општините имаат генерални
Македонија

Општина Карпош пред Уставен суд ќе го оспорува ДУП-от кој го донесе Општина Ѓорче Петров

А1он
Градоначалникот Стевчо Јакимовски ја доби мнозинската поддршка од 15 советници од Карпош, според која тој и стручните служби на Општината ќе поведат постапка пред Уставен
Македонија

Арсовска: Кривични за градоначалникот на Ѓорче и министерот за транспорт – „Нема да дозволиме еколошка катастрофа на Скопје“

Анита Петровска Рајковиќ
Деталниот урбанистички план на Ѓорче Петров, донесен неодамна во кој се предвидени голем број висококатници, но и три хемиски фабрики им донесе кривични пријави на
Македонија

(ВИДЕО) Три хемиски фабрики во новиот ДУП за Ѓорче – „Загрозен животот на карпошани“, Јакимовски бара Уставен да го укине

Анита Петровска Рајковиќ
Советот на Карпош да го оспори пред Уставен суд ДУП-от во Ѓорче затоа што го загрозува животот на карпошани, бара градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски.
Македонија

„Пуцко Петрол ќе гради згради високи 108 метри, Општина Карпош намерно ја залажува јавноста со видеа“, обвинуваат граѓанските организации

Орце Костов
Жителите на скопската населба Тафталиџе се револтирани од презентациите на Општина Карпош за изгледот на новиот комплекс згради кај поранешната фабрика Алумина затоа што гигантската
Македонија

Општина Карпош не се откажува од постапката да се изгради 12-катница кај Кино Влае

Орце Костов
Општина Карпош не се откажува од постапката за носење на Детален урбанистички план за населбата Влае 2 со кој е предвидена изградва на 12-катница. Од
Македонија

Два парка и намален број на станбени површини во Лисиче: Општина Аеродром подготви трета верзија на ДУП-от

А1он
Општина Аеродром ја подготви третата верзија на деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче, направена по разгледување на барањата на граѓаните доставени во рамки
Македонија

Промената на ДУП-от во Карпош за бензинската на „Пуцко Петрол“ е организиран криминал, смета Антикорупциска

Орце Костов
Антикорупциска комисија (ДКСК) поради сомнежи за несовесно работење, искористување на службената положба и овластувања и поткуп во случајот со бензинска станица на Пуцко Петрол во
Македонија

„Шанса за Центар“: Шверцерски вметнати нови објекти во ДУП-от за Стара железничка станица

А1он
Во новиот Детален урбанистички план (ДУП) што се однесува за делот кај Старата железничка станица, на „шверцерски“ начин е протната зграда која ќе биде висока