krivicni

Македонија

Купувале возила, ама не ги плаќале – кривични пријави за тројца измамници од Скопје

А1он
Тројца скопјани добија кривични пријави за сторени кривични дела „измама“ откако измамиле неколку граѓани при купување на возила кои не ги плаќале. Како што информираат
Македонија

Кривични пријави за дебрани за спречување службено лице во вршење на должноста и за непочитување на полицискиот час

А1он
Одделението за внатрешни работи од Дебар поднесе кривични пријави против двајца дебрани, едниот за спречување службено лице во вршење службено дејствие, а другиот за прекршување
Македонија

Кривична пријава против Оливер Дерковски и четири лица за набавката на софтверот кој не работеше за време на изборите

А1он
Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски, портпаролот Адмир Шабани, кои заедно со Ирена Куштерова, Авни Абдули,
Македонија

Шестмина скопски полицајци добија кривични пријави, тепале осомничен врзан со лисици

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција – Одделение за гонење на сторители
Македонија

Дуплиран бројот на дозволи за движење во полициски час од Министерството, нема контрола на бројките од приватните компании

Маја Илиевска-Пачемска
Повеќе од двојно дозволи за движење за време на полициски час издало Министерството за информатичко општество и администрација во споредба со почетокот на април. За
Македонија

Кривична пријава за седум лица за насилството во Матка

А1он
Одделението за насилен криминал во Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривичнa пријавa до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје, против
Македонија

Кривични пријави против две лица за „измама“ и „фалсификување или уништување деловни книги“

А1он
Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против А.Љ. (34) од Скопје, поради
Македонија

Кривични пријави за десет лица кои со фалсификувани документи подигале кредити

А1он
Полицијата поднесе четири кривични пријави за десет лица осомничени за фалсификување документи за добивање потрошувачки кредит, со што ја оштетиле филијалата на Комерцијална банка ад