krivicni prijavi

Македонија

Кривични пријави за поранешна директорка и двајца раководители во гевгелиски „Комуналец“

А1он
Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство во Гевгелија поднесе кривична пријава против У.В. (61), П.Б. (48) и М.П. (53) поради постоење на
Македонија

Кривични пријави за 125 компании кои не исплатиле плати, а добиле помош од државата

Ана Василевска
За вкупно 125 компании кои од март до декември добиле финансиска помош за исплата на плати од државата во висина од речиси 2 милиони денари
Македонија

Шестмина скопски полицајци добија кривични пријави, тепале осомничен врзан со лисици

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција – Одделение за гонење на сторители
Македонија

Отфрлени кривични пријави поднесени од дополнителниот заменик министер и техничкиот министер за внатрешни работи

А1он
Јавното обвинителство соопшти дека по два предмети констатира дека функционирањето на техничката Влада претставува политичко прашање, а спорните прашања  помеѓу членовите на техничката Влада претставуваат
Македонија

МВР: Изготвени 23 кривични пријави за жителите на Ченто кои излегоа на улица за време на полицискиот час

А1он
Во врска со настанот кој што се случи минатиот понеделник во населбата Ченто, а во кој поголема група на граѓани ја прекршија мерката за ограничување
Македонија

Пријави за три лица во Кавадаречко за непочитување на мерките за самоизолација

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против три лица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи
Македонија

Тројна контрола го тресе ФФМ, проверки на сметководството, на стадионите и во фирмите што добиле пари од Федерацијата

Маја Илиевска-Пачемска
Управата за финансиска полиција детално го проверува работењето на Фудбалската федерација на Македонија по сомневањата за проневерени над еден милион евра од главната сметководителка.  Извори
Македонија

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

А1он
Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на Регулаторна комисија за енергетика до
Македонија

Кривични пријави против поранешните градоначалници на Македонски Брод и Пехчево

А1он
Поднесени се кривични пријави против поранешните градоначалници на Македонски Брод и Пехчево за злоупотреба на службената положба и овластување, бидејќи во текот на 2017 година