Кривични пријави за три лица за бесправно градење во Радожда

Од:

ОВР Струга поднесе кривична пријава против В.Ц.(51) од Охрид, Б.Н.(47) од струшкото село Радожда и С.Б.(53) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. Пријавените во својство на инвеститори, кај месноста „Лојиште“ во атарот на струшкото село Радожда, во текот на 2021 година, спротивно на одобрението и основниот проект, започнале со градба на три угостителски објекти. По извршениот инспекциски надзор, донесено било решение со кое на инвеститорот му се наложува да се отстранат неправилностите.

Би можело да ве интересира

Поведена постапка против 17-годишникот кој прегази пешак во Скопје

Ана Ололовска

39-годишен скопјанец пронајден мртов во викендичка во село Чучер

Ана Ололовска

Загина пешак во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска

14-годишно девојче сексуално злоставувано и продавано повеќе од една година, петмина уапсени

Катерина Павлова-Николовска

Расчистено „убиство“, поднесена кривична пријава против маж од Тетово

Ана Ололовска

Починат маж пронајден во стан во Скопје

Ана Ололовска