pozari

Свет

ЕУ подготви флота од 12 авиони канадери и еден хеликоптер за сезоната на пожари

А1он
Флота од 12 противпожарни авиони и еден хеликоптер од денеска е во функција и е подготвена за интервенции ширум Европската унија, соопшти денеска Европската комисија.
Свет

Во Сирија погубени 24 лица осудени за подметнување шумски пожари

А1он
Во Сирија се погубени 24 лица осудени за подметнување шумски пожари, соопшти Министерството за правда. Во соопштението се наведува дека се „погубени криминалци кои извршиле
Македонија

Шеќеринска: Дополнителна соработка со Словенија за успешно справување со пожарите во иднина

А1он
Трагедијата која се случи во Берово и големата поддршка која граѓаните на Малешевијата ја добија од Словенија потврди дека поддршката од пријателите мора да се
Македонија

Владата ја укина забраната за движење во шуми и шумски предели

А1он
На денешната седница Владата го разгледа Извештајот на ЈП Национални шуми за штетите од пожарите заклучно до 15 август и во него се констатира дека
Македонија

Активни шест пожари, во Скопско, Прилепско, Струмичко, Беровско и Центар Жупа

А1он
Во земјава има шест активни пожари. Се уште е активен пожарот кај село Раовиќ, Општина Сарај. Утрово се забележува мало чадење на сртот од планината
Македонија

Петстотини полициски службеници ангажирани во последното деноноќие за пожарите

А1он
Во текот на изминатото деноноќие во активностите за гасење и превенирање на пожарите на територијата на државата од страна на Министерството за внатрешни работи биле
Македонија

Спасовски: Приведени 17 лица во врска со пожарите

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на својот Фејсбук профил напиша дека дел од пожарите во земјава се подметнати или се предизвикани од невнимание