pozari

Македонија

Опожарени десет пати повеќе шуми, пошумувањето три пати намалено

А1он
Од шумски пожари минатата година биле зафатени 10.661 хектар што е речиси десет пати повеќе од опожарените површини пред една деценија, а пошумени биле само
Свет

Големи шумски пожари на Камчатка, прогласена вонредна состојба

А1он
Регионалните власти во Камчатка денеска воведоа вонредна состојба во шумските области на овој руски полуостров на крајниот исток од земјата, како резултат на пожарите што
Свет

Тим кучиња спасува коали во Австралија

А1он
Австралијанец нашол начин за да спасува коали од пожарите во Австралија, објавува Си-Би-Ес. Дресерот на кучиња Стив Остин ги издресирал неговите кучиња Томи, Ема и
Свет

(ВИДЕО) Коала од Австралија, по пожарите, ја гасне жедта од водениот асфалт

А1он
Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. „Би-би-си“ на
Свет

Во австралиската држава Нов Јужен Велс приведени 24 луѓе поради намерно подметнување пожари

А1он
Полицијата на Нов Јужен Велс приведе 24 лица осомничени за намерно предизвикување пожари во катастрофалната сезона во која досега загинаа 18 лица во таа австралиска
Свет

(ВИДЕО) Австралискиот премиер пречекан со навреди: Ти си идиот!

А1он
Австралискиот премиер Скот Морисон се соочи со гневните жители кои денеска го навредуваа за време на посетата на земјата каде што беснеат пожарите. Жителите во
Македонија

Осум интервенции на скопските пожарникари во новогодишната ноќ

А1он
Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје во текот на новогодишната ноќ имала осум интервенции, кои успешно се завршени. Од ТППЕ за МИА изјавија дека нивните
Свет

Штетата на шумските пожари во Русија достигна до 294 милиони долари

А1он
Штетата на шумските пожари во Русија оваа година ќе достигне 19 милијарди руби (293,7 милиони американски долари), изјави заменик-директорот на руската Федерална агенција за шуми
Македонија

Три нови пожари во велешко кај Црквино, Раштани и во близина на мотелот „Македонија“на патот кон Градско

А1он
Претпладнево во 11:30 часот избувна пожар кај село Црквино, велешко а со пожарот е зафатена дабова шума и смрека на неколку хектари.Таму се уште гасат