bih

Економија

Шести економски форум на БиХ, главен фокус на целите за одржлив развој

А1он
Шестиот економски форум на Босна и Херцеговина започнува денеска во Сараево со главен фокус на целите за одржлив развој како трансформатор на општествените промени со
Регион

Уставниот суд на БиХ ги поништи одлуките на Парламентот на РС за пренесување на надлежностите на ниво на ентитети

А1он
Уставниот суд на БиХ ги укина одредбите од Декларацијата за уставните принципи на Народното собрание на Република Српска, како и заклучоците за трансферот на надлежностите
Регион

Протест на вработените во државните институции на БиХ, со барање за поголема плата и колективен договор

А1он
Работниците вработени во државните институции на Босна и Херцеговина денеска протестираа во Сараево, барајќи потпишување колективен договор, повисоки плати и усвојување на буџетот на БиХ.
Регион

Нехамер: Босна и Херцеговина уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

А1он
Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, истакна синоќа австрискиот канцелар Карл Нехамер. Тој, по Европскиот
Регион

Сатлер: Има шанса БиХ да добие кандидатски статус за ЕУ, Украина и во војна напредува со реформи

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ во БиХ, Јохан Сатлер, изјави денеска во Бања Лука дека БиХ има шанса да добие кандидатски статус за членство во ЕУ,
Регион

Холандската Влада им се извини на воените ветерани кои беа во Сребреница

А1он
Холандската Влада им се извини на илјадници свои поранешни војници испратени да ја бранат Сребреница за време на војната во Босна. Премиерот на Холандија Марк
Регион

Комшиќ ја обвини Хрватска дека ја злоупотребува својата улога во иницијативите на ЕУ и НАТО за БиХ

А1он
Членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ упати обвинувања кон Хрватска дека ја злоупотребува својата улога во ЕУ и НАТО со иницијативите за измена на
Регион

Чавушоглу: Турција со сите разговара исто, Додик е член на Претседателството сакале или не

А1он
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска во Сараево изјави дека Турција е непристрасна кога станува збор за прашањата во БиХ, дека исто разговара