bih

Регион

Сараево: Заврши тридневната Конференција на началниците на генералштабовите на балканските земји

А1он
Четиринаесетата конференција на началниците на генералштабовите на балканските земји за воена соработка (Форум Б-9) официјално заврши денеска во Сараево, со серија неформални меѓусебни контакти. Како
Регион

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал да ја потврди првостепената пресуда против поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко
Регион

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

А1он
Некогашниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ, по денешната потврдата на пресудата против него за воени злосторства, му порачал на народот на Српска
Регион

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави денешната одлука на Жалбениот совет на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија со потврдувањето на првостепената пресуда против Ратко
Регион

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

А1он
Поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, попладнево е правосилно осуден на доживотен затвор за геноцид и злосторства против човештвото над несрпското население
Регион

Ѓерлек: Државјаните на БиХ можат да се вакцинираат во Србија без пријава

А1он
Државнот секретар во српското Министерство за здравство Мирсад Ѓерлек денеска изјави дека на граѓаните на Босна и Херцеговина не е им е потребно повеќе да
Регион

Инцко: Дејтонскиот договор не предвидува мирно раздвојување во БиХ

А1он
Високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко, кој вчера поднесе оставка по 12 години на функцијата, нагласи дека Дејтонскиот мировен договор не предвидува мирно разидување во
Регион

Шмит останува кандидат за висок претставник во БиХ, наскоро ќе биде назначен

А1он
Конзервативниот германски политичар Кристијан Шмит потврди дека останува кандидат за нов висок претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, а Русија нема да прави
Регион

На Балканот му треба мир, преку глава ни е од војни, вели босанскиот амбасадор Јаќимовиќ

А1он
Амбасадорот на Босна и Херцеговина во Македонија, Драган Јакимовиќ, денеска имал средба со македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на која разговарале и за