hdz

Регион

Пленковиќ најавува формирање влада: Веќе имавме разговори, наскоро ќе се знае

А1он
Андреј Пленковиќ изјави дека наскоро ќе се знае со кого ХДЗ ќе формира мнозинство. „Чувството е одлично, 3-та победа по ред, и тоа убедлива, никој
Регион

Хрватска: ХДЗ има најмногу мандати, но недоволно за да имаат мнозинство

А1он
Објавени се првите излезни анкети на изборите во Хрватска, според кои ХДЗ има најмногу мандати, но му недостигаат седум „раце“ за мнозинство. Првите анкети на
Регион

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Градоначалник од ХДЗ удира сопственичка на кафуле неколку пати во глава

А1он
Сопственичка на ресторан во Северин кај Бјеловар го обвини лидерот на ХДЗ Жарко Жела дека во неделата вечерта пијан ја нападнал пред нејзиното кафуле. Сопственичката
Регион

ВИДЕО: Во ресторан во објект на ХДЗ прослава со песна која го слави усташкото колење Срби

А1он
На социјалните мрежи се прошири видео од угостителски објект во зграда во сопственост на општината Башка Вода во Хрватска чиј градоначалник веќе 30 години е
Регион

ХДЗ започнува преговори за нова Влада, прво ја повика Мост

А1он
Хрватската демократска заедница (ХДЗ), која е реален победник на предвремените парламентарни избори, денеска започнува преговори за формирање на нова влада, а според најавите од претседателот
Регион

Карамарко поднесе оставка во ХДЗ: Беше убаво да си претседател на партија

А1он
Томислав Карамарко пред медиумите денеска соопшти дека поднесува оставка на местото претседател на Хрватската демократска заедница. Како што пренесуваат хрватските медиуми тој навел дека ја