ratko mladic

Регион

Ратко Младиќ заврши во болница во Хаг: „Животот му е во опасност“

А1он
Поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој отслужува доживотна затворска казна во Хаг за воени злосторства, е хоспитализиран и е во „лоша здравствена
Регион

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал да ја потврди првостепената пресуда против поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко
Регион

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

А1он
Некогашниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ, по денешната потврдата на пресудата против него за воени злосторства, му порачал на народот на Српска
Регион

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави денешната одлука на Жалбениот совет на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија со потврдувањето на првостепената пресуда против Ратко
Регион

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

А1он
Поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, попладнево е правосилно осуден на доживотен затвор за геноцид и злосторства против човештвото над несрпското население
Регион

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

А1он
Жалбениот совет на Механизмот за кривични судови во Хаг ќе ја објави второстепената пресуда против поранешниот комендант на Војската на Република Српска генерал Ратко Младиќ
Регион

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

А1он
Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на
Регион

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

А1он
Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот трибунал утре ќе му ја изрече правосилната пресуда на поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, за извршени воени злосторства
Регион

Пресудата за доживотен затвор против Ратко Младиќ станува правосилна, Хашкиот суд го одби барањето на одбраната

А1он
Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска го одби барањето на одбраната на генералот Ратко Младиќ за одложување на изрекувањето на пресудата, закажано за 8