ratko mladic

Регион

Хашкиот суд на 8 јуни ќе ја соопшти правосилната пресуда за Ратко Младиќ

А1он
Второстепената пресуда во постапката против поранешниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде соопштена на 8 јуни, одлучи Хашкиот трибунал. Пресудата по
Регион

Младиќ: Обвинението против мене е „детето на НАТО“

Горјан Грнчаровски
Расправата за поднесената жалба по првостепената пресуда за некогашниот српски командант Ратко Младиќ заврши синоќа. Младиќ пред судот во Хаг изјави дека тој бил и
Регион

Адвокатот на Младиќ бара проверка на способноста на клиентот за судење

А1он
Американскиот адвокат Драган Иветиќ денеска го оспори сослушувањето на жалбите на првостепената пресуда на неговиот клиент, поранешниот командант на армијата на Република Српска, Ратко Младиќ,
Регион

Ратко Младиќ од болница вратен во затворот во Шевенинген

А1он
Генералот Ратко Младиќ денеска од болницата во Хаг е вратен во притворската единица во затворот во Шевенинген. Тој вчера беше однесен во болница откако му
Регион

Ратко Младиќ од притворот во Шевенинген префрлен во болница во Хаг

А1он
Генералот Ратко Младиќ вчера од притворската едница во затворот Шевенинген бил префрлен во болница во Хаг, откако во текот на посета на неговите најблиски му
Регион

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

А1он
Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема
Регион

Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини

А1он
Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц, по изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ на доживотна казна затвор,
Регион

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

А1он
Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на доживотен затвор, не беше главна вест во
Регион

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

А1он
Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите