ldp

Македонија

Европските либерали до Зајкова: Ни треба силна либерална партија која ќе се бори против национализмот со европска агенда

А1он
Под слоганот „Обединето, храбро, гласно!“, Либерално-демократската партија денеска одржа осми конгрес за избор на партиски претседател, на кој досегашната потпретседателка Моника Зајкова, го наследи досегашниот
Македонија

Ќучук за новата претседателка на ЛДП: Моника Зајкова е храбра жена и се бори за вистинските вредности

А1он
Претседателот на АЛДЕ и европратеникот Илхан Ќучук му се заблагодари на досегашниот претседател на ЛДП Горан Милевски за големата работа што ја заврши низ изминатите
Македонија

Зајкова на регионална либерална конференција: ЕУ да направи мали чекори за граѓаните на Западен Балкан да докаже дека сме под ист покрив

А1он
Мојата генерација е онаа која највеќе влегуваше во ЕУ и растеше со ЕУ и најмногу низ таа генерација се шири евроскептицизам и затоа се потребни
Македонија

Регионална Либерална конференција: Нема друга алтернатива, патот до ЕУ бара многу работа, но носи големи придобивки

А1он
Да ги надминеме домашните кочници и стравови за што поскоро да ги почнеме преговорите со ЕУ, порача утрово претседателот на ЛДП Горан Милевски во воведното
Македонија

Пенов за министерското место: Се е во игра, но не можам да давам изјави

Кристијан Ландов
На Ристо Пенов кој два мандати беше градоначалник, а се споменува за можен министер за локална самоуправа на местото од Горан Милевски, му е рано
Македонија

Зајкова: Лагите од ДПМНЕ за мене зборуваат за нивната очајност за политички поени

А1он
За жал ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на политички артикулирана агенда и програма, која би била во интерес на граѓаните и на напредокот на нашата држава, продолжува
Македонија

(ВИДЕО) Пратеничката Моника Зајкова ги повика колегите да помогнат во превенцијата од пожарите

А1он
Ги повикувам сите пратеници во Собранието да потпишеме Апел до граѓаните за зголемено внимание и претпазливост при движење на отворен простор, планински и шумски места
Македонија

Молк од Горан Милевски за модифицираниот француски предлог

Орце Костов
Лидерот на Либерално демократската партија и актуелен министер за локална самоуправа, Горан Милевски се уште не го дал своето мислење за модифицираниот француски предлог за
Македонија

Малите коалициски партии не му даваат поддршка на Ковачевски – И тие не го виделе протоколот

Орце Костов
Помалите коалициски партнери во Владата на премиерот Димитар Ковачевски не му дале бланко поддршка за францускиот предлог ниту на синоќешниот состанок. Претседателите на ДОМ, ЛДП
Македонија

ЛДП обвинува дека Мицкоски се обидува да им направи пуч во партијата

А1он
Либерално демократската партија го обвинува опозицискиот лидерот, Христијан Мицкоски дека се обидува да направи пуч во нивните редови. Од ЛДП велат: јасно е оти актуелниот