bosna

Свет

Молбите на Зеленски ќе бидат слушнати: Ќе му испратат моќни тенкови користени во Босна

А1он
Велика Британија размислува да ги испрати своите главни борбени тенкови Челинџер 2 во вооружените сили на Украина за прв пат. Станува збор за тенкови кои
Регион

Жена во БиХ го убила сопругот, го пресоблекла и ги заменила крвавите теписи, а потоа повикала полиција

А1он
Пoлицијата во Добој ја уапси Х.М. од тој град поради сомнение дека го убила сопругот Х.М. во семејниот дом, пишува „Независне новине“. Според неофицијални информации,
Регион

Приведен босанскиот министер Лучиќ за злоупотреба на положба и трошење народни пари

А1он
Министерот во Советот на министри на Босна и Херцеговина, Милош Лучиќ денеска е уапсен под сомнение за злоупотреба на положбата и овластувањата. На барање на
Регион

ЦИК на БиХ утре ќе ги објави официјалните резултати од општите избори

А1он
Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК БиХ) утре треба да ги потврди официјалните резултати од неодамнешните општи избори во таа земја, но можеби
Регион

Протести во повеќе градови низ Босна: Сопруг ја задави својата сопатничка

А1он
Мирна протестна прошетка ќе се одржи денеска во повеќе градови низ Босна и Херцеговина, во знак на бунт поради неодамнешното убиство во земјата, кога сопруг
Регион

Вархеји: ЕК за БиХ го искористи украинскиот модел на кандидатура

А1он
Европската комисија препорача на Босна и Херцеговина да ѝ се одобри статус кандидат за членство во Европската Унија, по ист модел како и во случајот
Регион

Турковиќ: Препораката за кандидатски статус е историска за Босна и Херцеговина

А1он
Одлуката на Европската комисија да му препорача на Советот на Европската Унија, Босна и Херцеговина да добие кандидатски статус е добредојдена и историска за нашата
Регион

Во Босна и Херцеговина ќе се пребројуват гласовите за претседател на Република Српска

А1он
На итната седница на Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина е донесена одлука за пребројување на ливчињата за претседател на РС поради „неправилности и