bosna

Регион

Босна: Шестмина починати од Ковид-19, двојно повеќе заразени од вчера

А1он
Дури шестмина пациенти во изминатите 24 часа починале како последица на инфекција со коронавирусот во Босна и Херцеговина, додека во земјата се регистрирани 12 нови
Регион

Станишиќ и Симатовиќ осудени на по 12 години затвор во Хаг, не се виновни за повеќето дела

А1он
Хашкиот суд денеска ги осуди поранешните челници на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ-Френки, на по 12 години затвор за
Регион

Скоро никаде во светот не се умира толку од Ковид-19 колку во Босна

А1он
Босна и Херцеговина е втора во светот според бројот на смртни случаи од Ковид-19 на милион жители, покажуваат податоците на „Ворлдометар“. Само Унгарија е пред
Регион

ВИДЕО: Не ни треба босанска територија и нема шанса да го признаеме Косово, одлучен е Вучиќ

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју за босанската „Фејс ТВ“ ги коментираше шпекулациите за нови планови за прекројување на балканските граници, уверувајќи дека „сите
Регион

Почина генералот Јован Дивјак, Србинот што го бранеше Сараево од Србите

А1он
Генералот на војската на Босна и Херцеговина Јован Дивјак, кој беше единствен по својот избор како Србин да застане на страната на Бошњаците на почетокот
Регион

Во Босна се испитува поврзаноста меѓу кинески респиратори и високата смртност од Ковид-19

А1он
Обвинителството на Сараевската жупанија денеска започна истрага дали стапката на смртност од Ковид-19 е толку висока затоа што поголем број случаи се поврзани со неквалитетни
Регион

На Босна не ѝ треба втор Дејтон, туку ограничени уставни измени, вели Блинкен

А1он
Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, испрати писмо до членовите на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, Шефик Џаферовиќ и Жељко Комшиќ, во кое се наведува
Регион

Во Босна и Херцеговина 93 починати од Ковид-19, најмногу годинава

А1он
Во Босна и Херцеговина во изминатите 24 часа се регистрирани 93 починати пациенти како резултат на компликации од Ковид-19, што е највисок број од почетокот
Регион

Босна ги отвора границите за сите странски државјани, за влез потребен ПЦР тест

А1он
Босна и Херцеговина ги отвора границите за сите странски државјани, кои досега не биле во можност да влезат во земјата, под услов да имаат негативен