sport

Спорт

ВИДЕО: Почина рускиот сумо-борач Џамбулат Хатохов, своевремено најдебелото дете во светот

А1он
Рускиот сумо-борач со свое место во Гинисовата книга на рекорди, Џамбулат Хатохов почина на 21-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја објави претседателот на Сојузот
Спорт

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

А1он
Сојузот на спортови Скопје, традиционално, и годинава ја додели наградата 13 Ноември. На предлог на Комисијата и со одлука на Управниот одбор на Сојузот, наградата
Спорт

Јапонска донација за Македонската Кендо-Иаидо Федерација

А1он
Амбасадата на Јапонија денеска организира церемонија за примопредавање на кендо опрема – донација од Јапонската Кендо Федерација за Македонската Кендо-Иаидо Федерација. Организаторите најавуваат дека на
Спорт

Втор „Бланик куп“ на спортскиот аеродром Аџитепе во Куманово

А1он
Дванаесет едриличари од клубови од Куманово, Скопје, Штип, Битола и Прилеп, денеска учествуваа на вториот „Бланик куп“ кој се одржа на кумановскиот спортски аеродром Аџитепе.
Спорт

Одржан првиот комбиниран настан во еспорт и спорт

А1он
Македонската Еспорт Федерација, во соработка со Град Скопје, го организираше првиот комбиниран настан под мото „ЕСПОРТ И СПОРТ“ во регионот. Во спортската сала „Борис Трајковски“,
Спорт

ЕСПН ги рангираше најтешките спортови, гимнастиката е пред фудбалот

А1он
Американскиот спортски телевизиски канал „ЕСПН“ состави рејтинг листа на спортови врз основа на нивната сложеност. Десетте критериуми споре дкои е направено рангирањето се: издржливост, сила,
Спорт

Грчките спортисти ќе бидат тестирани за коронавирус по случаен избор

А1он
Грчките здравствени власти  во договор со Генералниот секретаријат за спорт одлучиле да воведат тестирање за коронавирус кај спортистите по случаен избор. Како што соопштија од