sport

Македонија

Препорака до радиодифузерите најдоцна до 31 декември да воведат коментирање на македонски и на албански јазик

А1он
Владата донесе препорака до спортските канали, најдоцна до крајот на годинава да воведат коментирање на спортските натпревари на македонски и на албански јазик. „На оваа
Регион

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он
Косовскиот министер за култура, млади и спорт, Хајрула Чеку, денеска соопшти дека оваа недела ќе биде донесена одлука за забрана на развој на српските „паралелни
Свет

Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

А1он
Јуниорската репрезентативка на Авганистан, Махјабин Хакими е една од двете играчки на клубот од Кабул, која не успеа да побегне од земјата кога Талибанците ја
Регион

На масовните натпревари и маратоните во Грција само пет проценти од учесниците може да бидат невакцинирани

А1он
За масовните спортски натпревари во Грција со учество на над 300 учесници, како што се маратоните, дозволено ќе биде учество и на невакцинирани лица, но
Спорт

Истражување: Возбудливите натпревари се ризични за луѓето со чувствително срце

А1он
Големите спортски натпреварувања се толку возбудливи настани за луѓето, што на пример Светското или Европското првенство во фудбал го зголемуваат ризикот од срцев удар за
Спорт

Конор Мекгрегор е најплатениот спортист во светот, лани заработил 180 милиони долари

А1он
Ирскиот ММА борец Конор Мекгрегор е најплатен спортист во глобални рамки во изминатите 12 месеци, со инкасирани вкупно 180 милиони долари, објави денеска економскиот магазин
Спорт

Каратистката Вероника Костовска и фудбалскиот ас Горан Пандев се најуспешните македонски спортисти за 2020 година

А1он
Агенцијата за млади и спорт вечерва на свеченост ги прогласи најуспешните македонски спортисти за 2020 година. Добитници на наградите по категории се: Најдобра млада спортистка:
Спорт

ВИДЕО: Почина рускиот сумо-борач Џамбулат Хатохов, своевремено најдебелото дете во светот

А1он
Рускиот сумо-борач со свое место во Гинисовата книга на рекорди, Џамбулат Хатохов почина на 21-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја објави претседателот на Сојузот
Спорт

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

А1он
Сојузот на спортови Скопје, традиционално, и годинава ја додели наградата 13 Ноември. На предлог на Комисијата и со одлука на Управниот одбор на Сојузот, наградата
Спорт

Јапонска донација за Македонската Кендо-Иаидо Федерација

А1он
Амбасадата на Јапонија денеска организира церемонија за примопредавање на кендо опрема – донација од Јапонската Кендо Федерација за Македонската Кендо-Иаидо Федерација. Организаторите најавуваат дека на