kosarka

Спорт

Ламаркус Олдриџ предвреме ја завршува кариерата поради срцеви проблеми

А1он
Центар на НБА тимот Бруклин Нетс, Ламаркус Олдриџ, објави денеска дека ја завршува својата кариера по совет од лекарите, поради проблеми со срцето. Олдриџ, кој
Спорт

Прифатен предлогот за промена на системот во македонскиот кошаркарски шампионат

А1он
Со мнозинство на гласови, прифатен е предлогот на федерација за промена на системот на натпреварување во Првата лига-мажи. Во продолжение во целост го објавуваме соопштението
Спорт

ВИДЕО: Турбофолкот го освојува светот – по Ибрахимовиќ во Италија, и Дончиќ во САД прослави со „кирилица“

А1он
Ѕвездата на НБА лигата, словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ, стана уште еден познат спортист по потекло од овие простори, кој своите спортски успеси ги прослави со
Спорт

(ВИДЕО) Скандал во Подгорица: Французот Лесор пцуеше на српски и сакаше да се тепа со играчите на Будуќност

А1он
Несекојдневен инцидент се случи во Подгорица по завршувањето на вечерашниот натпревар од четвртфиналето на Еврокупот во кошарка меѓу Будуќност и Монако. Францускиот кошаркар Матијас Лесор,
Спорт

ВИДЕО: Никола Јокиќ по третпат сезонава е играч на неделата во Западната конференција на НБА

А1он
Српскиот кошаркар и кандидат за најкорисен играч (МВП) на НБА лигата, Никола Јокиќ, по третпат во оваа сезона е прогласен за најдобар играч на неделата
Спорт

Трагедија во Србија: се самоуби 15-годишна репрезентативка во кошарка

А1он
Младата кошаркарка на белградскиот клуб Партизан и кадетска репрезентативка на Србија, Милица Мркела извршила самоубиство, јавија попладнево локалните медиуми. Информацијата за белградски „Телеграф“ ја потврди
Спорт

Еторе Месина повторно ќе биде селектор на Италија

А1он
Еден од најтрофејните европски кошаркарски тренери, Еторе Месина, ќе биде нов селектор на Италија по завршување на претстојниот олимписки квалификациски турнир во Белград. Месина претходно
Спорт

Познатиот југословенски кошаркар Миленко Савовиќ почина од Ковид-19

А1он
Српскиот и југословенски кошаркар и репрезентативец на поранешна Југославија, Миленко Савовиќ, почина денеска од последиците на Ковид-19, на 61-годишна возраст, соопшти неговиот поранешен клуб Партизан.
Спорт

Македонските кошаркари поразени на стартот на евроквалификациите во Перм

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација загуби попладнево од Италија со 92:84, во првиот од четирите завршни натпревари што до понеделник ќе ги игра во рускиот град Перм
Спорт

ВИДЕО: Мајсторија на Теодосиќ против Будуќност, додаде со глава и си поигра со противникот

А1он
Кошаркарска Европа е навикната да гледа вонсериски мајсторства од еден од најдобрите плејмејкери на Стариот континент, Србинот Милош Теодосиќ. Но, дури и за неговите способности