kosarka

Спорт

Денис Шредер нема да игра за Германија во Токио

А1он
Германската кошаркарска федерација официјално соопшти дека Денис Шредер нема да игра за репрезентацијата на Германија на Олимписките игри во Токио. Според објавата на веб-страницата на
Македонија

Владата го усвои ребалансот на буџетот, тврди дека ќе има повеќе капитални инвестиции и пари за стопанството

А1он
Зголемување на капиталните инвестиции и продолжување на поддршката за стопанството се двата клучни сегмента во ребалансот на Буџетот што денеска беше усвоен, велат од Владата.
Uncategorized

Извлечени групите за Евробаскетот догодина, од фаворитите само Србија доби полесна група

А1он
Во организација на ФИБА Европа, денес во Берлин беше извршена жрепката за Европското кошаркарско првенство кое ќе се одржи следната година. Состав на групите: Група
Спорт

Десетмина искусни судии во НБА ќе „одморат“ поради протоколите за Ковид-19

А1он
Десет искусни НБА судии се суспендирани од работа поради безбедносни протоколи, објави „ЕСПН“. Меѓу суспендираните од работа, има судии кои постојано ја делат правдата во
Спорт

Ламаркус Олдриџ предвреме ја завршува кариерата поради срцеви проблеми

А1он
Центар на НБА тимот Бруклин Нетс, Ламаркус Олдриџ, објави денеска дека ја завршува својата кариера по совет од лекарите, поради проблеми со срцето. Олдриџ, кој
Спорт

Прифатен предлогот за промена на системот во македонскиот кошаркарски шампионат

А1он
Со мнозинство на гласови, прифатен е предлогот на федерација за промена на системот на натпреварување во Првата лига-мажи. Во продолжение во целост го објавуваме соопштението
Спорт

ВИДЕО: Турбофолкот го освојува светот – по Ибрахимовиќ во Италија, и Дончиќ во САД прослави со „кирилица“

А1он
Ѕвездата на НБА лигата, словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ, стана уште еден познат спортист по потекло од овие простори, кој своите спортски успеси ги прослави со
Спорт

(ВИДЕО) Скандал во Подгорица: Французот Лесор пцуеше на српски и сакаше да се тепа со играчите на Будуќност

А1он
Несекојдневен инцидент се случи во Подгорица по завршувањето на вечерашниот натпревар од четвртфиналето на Еврокупот во кошарка меѓу Будуќност и Монако. Францускиот кошаркар Матијас Лесор,