redzep tajip erdogan

Регион

Ердоган: Турција има за цел да биде една од најдобрите десет економии во светот

А1он
Претседателот на Турција, Реџеп Т. Ердоган, изјави дека неговата држава постигнала голем развој по основањето на Републиката од нејзиниот основач Мустафа Кемал Ататурк и дека
Свет

Путин и Ердоган разговараа за Нагорно Карабах

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган при што изрази загриженост за зголеменото учество на борци од Блискиот исток во
Регион

Ердоган ги повика Турците да бојкотираат француски производи

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика граѓаните во земјата никогаш да не купуваат француски производи, додека повторно го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон за
Свет

Ердоган го обвини Макрон: Тој ја користи анти-исламската реторика за да ги прикрие своите неуспеси 

А1он
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги повтори критиките кон францускиот претседател Емануел Макрон за употреба на анти-исламска реторика во неговите говори која вклучува „француски
Регион

Вучиќ се сретна со Ердоган: За Србија е важно да има одлични односи со Турција

Горјан Грнчаровски
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Истанбул се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Во пресрет на средбата со турскиот претседател, Вучиќ изјави дека
Регион

Рама ненајавено отпатува во Мармарис на средба со Ердоган

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска остварил средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Веста ја објави лично Рама на социјалните мрежи, каде постира и заедничка
Свет

ЕУ ја повикува Анкара веднаш да прекине со истражувањата во Медитеранот

А1он
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, ја повика денеска Анкара „веднаш“ да ги прекине своите истражувања за наоѓалишта на
Свет

Ердоган: Санкциите и заканите нема да не спречат да трагаме по енергенси

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека „санкциите и заканите“ нема да ја одвратат Турција од потрагата по енергенси во источниот Медитеран. „По ова прашање,
Регион

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајп Ердоган изјави дека секој напад на турски брод кој истражува нафта и гас во Средоземното море ќе резултира со „плаќање висока
Регион

Ердоган: 500 полицајци постојано ќе ја обезбедуваат Аја Софија

Горјан Грнчаровски
500 полициски службеници ќе бидат постојано на должност во верскиот храм Аја Софија, соопшти турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Отсега 500 службеници за спроведување на