nato

Свет

Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах

А1он
НАТО и ЕУ не презентираа конкретни предлози за ставање крај на воениот конфликт во Нагорно Карабах, додека Руската Федерација и Турција успеаја да постигнат примирје
Регион

НАТО: Американските трупи нема да бидат повлечени од Косово

А1он
Американските трупи нема да бидат повлечени од Косово, иако Пентагон го започна планираното повлекување на американските трупи од Ирак и Авганистан. Таа информација ја потврди
Свет

Столтенберг: Цената ќе биде висока доколку прерано го напуштиме Авганистан

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска предупреди дека Алијансата може да плати висока цена доколку предвреме го внапушти Авганистан. Американските медиуми пренесуваат дека Столтенберг
Регион

НАТО: Го подржуваме продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина

А1он
НАТО и КФОР се целосно фокусирани на спроведувањето на мандатот на ООН за спроведување на безбедноста и овозможување безбедно опкружување и слобода на движење за
Македонија

Пендаровски: Го зајакнуваме присуството во НАТО во Брисел, продолжуваат реформите во Армијата

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа воведно предавање на втората НАТО Академија организирана од Евро – Атлантскиот Совет на Македонија. Посочувајќи на фактот дека земјата формално
Македонија

„Грик Сити Тајмс“: Зошто Софија најавува вето на евроинтеграцијата на Скопје, а не го блокираше членство во НАТО

А1он
Бугарија многу веројатно ќе стави вето на приемот на Северна Македонија во Европската Унија и покрај првичните тврдења дека таа нема да ја попречува поранешната
Македонија

Столтенберг: НАТО продолжува да го поддржува цивилниот одговор на пандемијата Ковид-19

А1он
НАТО и сојузничките војски продолжуваат да го поддржуваат цивилниот одговор на пандемијата КОВИД-19. По Северна Македонија и Чешка, Албанија и Црна Гора добиваат вентилатори и
Македонија

НАТО ни донира 60 респиратори вредни 1.4 милиони евра

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министрите за надворешни работи и за здравство, Бујар Османи и Венко Филипче, денеска на скопскиот аеродром примија донација од
Свет

Министрите за одбрана од НАТО расправаат за поделба на товарот за одбрана

А1он
Министрите за одбрана од земјите-членки на НАТО денеска попладне почнаа дводневна видеоконференција, на која повторно ќе дискутираат за зајакнување на инвестициите во одбраната и вооружените