estonija

Свет

Поради заканите од Путин, Естонија најави мобилизација на резервисти

А1он
Естонското Министерство за одбрана најави дека сакаат да го зголемат бројот на лица кои ќе бидат повикани на воен рок. Најголемата итна мобилизациска вежба на
Свет

Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат во Естонија ќе мора да го предадат целото оружје што го поседуваат

А1он
Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат во Естонија и поседуваат огнено оружје ќе добијат рок доброволно да го предадат или полицијата ќе ги конфискува
Свет

Финска и Естонија бараат од европските држави да не им издаваат туристички визи на Русите

А1он
Естонија и на Финска ги повикаа европските држави да не издаваат туристички визи за Русите, нагласувајќи дека не треба да им биде овозможено да летуваат
Свет

Француски падобранци изведоа воена вежба во Естонија

А1он
Француските вооружени сили изведоа ненадејна воена вежба во Естонија, со повеќе од 100 падобранци во балтичката земја која граничи со Русија, соопшти француското Министерство за
Свет

Естонска премиерка: Санкциите почнуваат да и нанесуваат штета на Европа, ќе биде тешко да се одржи единството

А1он
Естонската премиерка Каја Калас оцени дека ќе биде тешко да се одржи европското единство во однос на одговорот на руската инвазија на Украина. Причините за
Свет

Министрите за надворешни работи на Литванија, Летонија и Естонија во Киев

А1он
Министрите за надворешни работи на Литванија Габриелиус Ландсбергис, на Летонија Едгарс Ринкевичс и на Естонија Ева-Марија Лимец денеска пристигнаа во Киев. Информацијата на Твитер ја
Свет

Естонија заплени 3,5 тони кокаин, најголемиот дел наменет за Русија

А1он
Естонските гранични служби открија 3,5 тони кокаин во пратка со банани од Еквадор, вредна околу половина милијарда евра, соопшти денеска естонското обвинителство. Естонските служби во
Свет

Русија ги затвори конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија

А1он
Русија како реципрочна мерка нареди затворање на конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија во земјата и побара од вработените во дипломатските претставништва да ја напуштат