estonija

Свет

Француски падобранци изведоа воена вежба во Естонија

А1он
Француските вооружени сили изведоа ненадејна воена вежба во Естонија, со повеќе од 100 падобранци во балтичката земја која граничи со Русија, соопшти француското Министерство за
Свет

Естонска премиерка: Санкциите почнуваат да и нанесуваат штета на Европа, ќе биде тешко да се одржи единството

А1он
Естонската премиерка Каја Калас оцени дека ќе биде тешко да се одржи европското единство во однос на одговорот на руската инвазија на Украина. Причините за
Свет

Министрите за надворешни работи на Литванија, Летонија и Естонија во Киев

А1он
Министрите за надворешни работи на Литванија Габриелиус Ландсбергис, на Летонија Едгарс Ринкевичс и на Естонија Ева-Марија Лимец денеска пристигнаа во Киев. Информацијата на Твитер ја
Свет

Естонија заплени 3,5 тони кокаин, најголемиот дел наменет за Русија

А1он
Естонските гранични служби открија 3,5 тони кокаин во пратка со банани од Еквадор, вредна околу половина милијарда евра, соопшти денеска естонското обвинителство. Естонските служби во
Свет

Русија ги затвори конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија

А1он
Русија како реципрочна мерка нареди затворање на конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија во земјата и побара од вработените во дипломатските претставништва да ја напуштат
Свет

Естонија им се приклучи на другите балтички земји во забраната на проруските воени симболи

А1он
Естонија им се придружи на Латвија и на Литванија во забраната за прикажување на „Z“ и „V“ симболите што ги користат поддржувачите на Русија во
Свет

Естонија им забрани на бродовите под руско знаме да влегуваат во нејзините пристаништа

А1он
Естонија денеска им забрани на бродовите што пловат под руско знаме да влезат во нејзините пристаништа на Балтичкото Море во согласност со петтиот пакет санкции
Свет

Путин не смее да победи во оваа војна порачува премиерката на Естонија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин не смее да победи во оваа војна, изјави денеска естонската премиерка Каја Калас, додавајќи дека е вознемирувачки да се види што