spion

Свет

Американски војник издавал тајни на Кинезите за војната во Украина и плановите за Тајван

А1он
Припадник на американската војска е уапсен и обвинет за продажба на чувствителни воени тајни на контакти во Кина, пишува Би-Би-Си. Наредникот Корбејн Шулц беше уапсен
Регион

БИА разоткри албанската шпионска мрежа во Србија

А1он
Припадници на српската Безбедносно информативна агенција (БИА) откриле шпионска мрежа на територијата на Србија, а уапсен е српскиот државјанин Д.Р. под сомнение дека станал соработник
Свет

Кинезите осудија на доживотен затвор американски шпион, кој работел незабележано со децении

А1он
Пекинг тврди дека американскиот државјанин осуден на доживотен затвор во Кина на почетокот од оваа година е одликуван шпион кој работел за американското разузнавање повеќе
Свет

Американски двоен агент кој работеше за Москва е пронајден мртов

А1он
Поранешниот агент на ФБИ, Роберт Хансен, кој доби повеќе од 1,4 милиони долари во готовина и дијаманти за оддавање тајни за Русија и поранешниот Советски
Свет

Руските истражители го обвинија новинарот Еван Гершкович за шпионажа

А1он
Руските истражители го обвинија уапсениот американски известувач на „Волстрит џурнал“ Еван Гершкович за шпионажа. „Герскович е обвинет за шпионажа“, изјави денеска за руската агенција Интерфакс
Македонија

Врховен ги одби барањата за вонредно преиспитување на правосилна пресуда за предметот „Шпион“

А1он
Судечкиот совет на Одделот за казниви дела вчера на седница одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат во јавноста
Свет

САД затвори 60 Руси осомничени дека се руски шпиони

А1он
Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Вершинин, рече дека повеќе од 60 руски „заложници“ отслужуваат затворски казни во Соединетите држави, што според него е
Свет

Русија сакала да замени поранешен американски маринец за шпион затворен во Германија

А1он
За ослободување на американскиот маринец Пол Вилан, Русија побарала поранешниот полковник од руската разузнавачка служба Вадим Красиков да биде ослободен, пишува Си-Ен-Ен. Во четвртокот, за
Магазин

Дали „Нетфликс“ го најде својот Бонд? Рајан Гослинг во шпионскиот филм „Сивиот човек“

А1он
Во новиот филм во продукција на „Нетфликс“, „Сивиот човек“, ликот што го толкува Рајан Гослинг, се пошегува дека се вика Шест бидејќи 007 повеќе го