Врховен ги одби барањата за вонредно преиспитување на правосилна пресуда за предметот „Шпион“

Од:

Судечкиот совет на Одделот за казниви дела вчера на седница одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат во јавноста како „Шпиoн“.

-Судечкиот совет на Одделот за казниви дела при Врховниот суд на Република Северна Македонија донесе пресуда со која барањата за вонредно преиспитување на правосилна пресуда поднесени од осудениот М. Н., лично и преку неговите бранители, против пресудата на Основен суд Скопје 1 Скопје КОК.бр.107/13 од 06.10.2014 година и пресудата на Апелационен суд Скопје КОКЖ.бр.97/21 од 22.03.2022 година, ги одби како неосновани, информираат денеска од Врховниот суд на Република Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

БИА разоткри албанската шпионска мрежа во Србија

Српски офицер шпионирал за бугарската тајна служба

Кинезите осудија на доживотен затвор американски шпион, кој работел незабележано со децении

Американски двоен агент кој работеше за Москва е пронајден мртов

Горан Наумовски

Врховен ја одложи седницата за „Монструм“ за 14 јуни

Руските истражители го обвинија новинарот Еван Гершкович за шпионажа