vrhoven

Македонија

Врховен суд ја преиначи пресудата за сообраќајката кај Универзална сала пред пет години

А1он
Врховниот суд на Република Северна Македонија, постапувајќи по жалбите на обвинетиот и на обвинителството во предметот со сообраќајната несреќа кај Универзална сала, во која животот
Македонија

Врховниот суд ќе расправа за првите пресуди на СЈО

А1он
По неколкумесечно одлагање, неделава двајца врховни судии се очекува да реферираат за два предмета од случајот на СЈО „Тенк“. Едниот предмет пред колегите ќе го
Македонија

Врховен може да донесе ново начелно мислење за истрагите на СЈО

Васко Маглешов
Врховниот судија, Џемали Саити, рече дека останува во правна сила начелното правно мислење на највисокиот суд со кое се потврди дека СЈО е неовластен тужител
Македонија

Врховен му го укина куќниот притвор на Мијалков за случајот „Империја“

А1он
Врховниот суд на 27 март 2019 година донел решение по жалбата на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков за предметот „Империја“ и му го укина куќниот
Македонија

Јово Вангеловски ќе купува лимузина од 34 илјади евра за Врховниот суд

А1он
Набавка на едно патничко моторно возило за потребите на Врховниот суд на Република Северна Македонија. Ова го пишува во огласот за јавна набавка на Врховниот
Македонија

Врховен контра СЈО: Ги спасува Али Ахмети, Бујар Османи и сите од „Империја“

А1он
Врховниот суд одржа oпшта седница зад затворени врати на која, донесе начелно правно мислење дека специјалното јавно обвинителство може да покрене обвинение или да нареди
Македонија

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

А1он
Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките на СЈО, дознава „Макфакс“. Меѓу
Македонија

ЈП Службен весник и Врховниот суд потпишаа Меморандум за соработка

А1он
Директорот на ЈП Службен весник на Република Македонија, Мартин Костовски и претседателот на Врховен суд на Република Македонија, Јово Вангеловски вчера потпишаа Меморандум за соработка,
Македонија

Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување

А1он
Расправа по жалбата поднесена од Јордан Митриновски против решение на Судски совет донесено во повторена постапка по барање за негово разрешување од судиската функција на
Македонија

Врховен и Апелација одлучија: Нема да бидат изземени судиите во „ТНТ“ и „Насилство“

А1он
Врховниот суд постапувајќи по барање на одбраната во предметот на Специјалното јавно обвинителство „ТНТ“ за изземање на в.д. претседателот на Апелациски суд-Скопје Лидија Димчевска и