imperija

Македонија

„Империја“: Мијалков се спогоди на три години затвор и да даде имот вреден над 20 милиони евра, сосе уделот во „Мериот“

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, се спогоди со обвинителката Лиле Стефанова за случајот „Империја“. Се согласил да добие три години затвор, а на државата да
Македонија

Стефанова ја објави шемата за затајување данок на Камчев и Јосифовиќ, за која признале вина и се спогодиле

А1он
Кривичниот суд ги прифатил спогодбите кои биле предлог на обвинителката Лиле Стефанова за случајот „Империја“. Од Обвинителството потврдија дека бизнисменот Јордан Орце Камчев прифатил дека
Македонија

„Империја“: Камчев се спогоди и исплати пет милиони на државата, a со Јосифовиќ добија и по една година затвор

Кристијан Ландов
Бизнисменот Орце Камчев се спогоди за случајот „Империја“. Обвинението ќе биде повлечено и за неговата сестра Кристина Камчева – Стојчевска, како и за мајка му
Македонија

ВИДЕО: Бизнисмени бараат спогодби за „Империја“, Стефанова бара да ги вратат парите кои ги стекнале со кривични дела

Кристијан Ландов
Истрагата за случајот „Империја“ е завршена, а дел од осомничените се решиле да соработуваат со обвинителката Лиле Стефанова и побарале спогодби. Засега не се открива
Македонија

Одбиени жалбите за замрзнатиот имот во „Империја“

А1он
Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по жалби на правните лица Дивелоп груп ДОО Скопје и
Македонија

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

А1он
Обвинителката Лиле Стефанова запленува имот на бизнисменот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков поради случајот „Империја“. Таа доставила шест барања за определување на привремена мерка
Македонија

Камчев и Мијалков ги гледале доказите за „Империја“, предметот се поблиску до обвинение

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и бизнисменот Орце Камчев прават увид во доказите со кои располага Обвинителството за случајот „Империја“, дознава „А1он“. Тие биле спроведени
Македонија

Судски совет не поведе постапка против Добрила Кацарска

А1он
Судскиот совет на Република Северна Македонија, нема да поведе постапка за утврдување на одговорност против судијата Добрила Кацарска, за изјавата дадена од обвинителката (сведок) Лиле
Македонија

Апелација одби да му го врати пасошот на Камчев во замена за гаранција од 3 милиони евра

Кристијан Ландов
Орце Камчев нема да го добие назад пасошот кој му го одзема судот, како мерка на претпазливот за случајот „Империја“. Вака одлучи Апелацискиот суд, кој
Македонија

Судскиот совет ќе проверува дали Кацарска е инволвирана во „Империја“

А1он
Судскиот совет ќе одлучува за евентуалната инволвираност на судијката Добри Кацарска во предметот „Империја“, изјави денеска претседателот на Советот, Киро Здравев. – На 31 јануари