saso mijalkov

Македонија

Мијалков излегува порано од затвор, Апелација го врати предметот „Империја“ на повторно судење

Орце Костов
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков ќе излезе предвреме од затвор. Одлуката денеска ја соопшти Кривичниот суд, откако Апелација ја уважи
Македонија

Секој што бил прислушуван сам ќе треба да тужи: Кривичен суд ги праќа на граѓанска постапка откако предметот застаре

Александар Тодески
Ако оштетените од масовното прислушување во Македонија сакаат да добијат надомест на штета, кривичниот суд ги советува тоа да го сторат преку граѓанска парница. Ова
Македонија

Застаре уште едно дело на Мијалков

А1он
Апелационен суд Скопје на 13 април следната недела треба да одржи седница за жалбите по првостепената пресуда за повторената постапка за случајот „Титаник 2, кој
Македонија

ВИДЕО: Мијалков овојпат со затворско комбе симнат позади судот, завршни зборови за „Титаник 2“

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков со затворско комбе го донесоа и го симнаа позади Кривичниот суд, за да присуствува на судењето за „Титаник 2“, предмет
Македонија

Пет месеци судиите ја пишувале пресудата за „Трезор“, втор предмет за кој е ослободен Мијалков

Кристијан Ландов
Пет месеци писмено се изработувала одлуката за предметот „Трезор“, втор предмет за кој Апелација ја укина пресудата, а со тоа го ослободи Сашо Мијалков. И
Македонија

Двојни аршини: Мијалков привилегиран и во затвор, правилата за затворениците – не важат и за него

Кристијан Ландов
Ексминистерката Гордана Јанкулоска осудена за „Мерцедесот на Груевски“, против која се водат две постапки, не може да оди на викенди како поволност што ја нуди
Македонија

Извештајот за судиите кои го ослободија Мијалков се изготвува, Судски совет ќе се потруди сам да дознава кога предмети се чуваат по фиоки

Кристијан Ландов
Членовите на Судски совет ја посетиле апелациската петорка од судии кои го ослободија Сашо Мијалков укинувајќи ја пресудата за „Таргет-тврдина“. Извештајот се изготвува, а претседателката
Видео Македонија

(ВИДЕО) Мијалков донесен во судот: Прашан дали доаѓа од Мериот или од затворот во Струга

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков во придружба на полицаец дојде во Кривичниот суд во Скопје. Тој беше спроведен пешки, а комбето на затворската полиција од
Македонија

Истрагата докажа дека затворските власти во Струга за случајот „Мијалков“ постапиле законски

А1он
Управата за извршување на санкциите денеска го спроведе претходно најавениот вондреден надзор во Казнено поправниот дом од отворен вид во Струга со цел да се
Македонија

„А1он“ дојде до наредбата за спровод на Мијлаков: Неточно е тврдењето на судот дека судијата побарал да биде донесен денеска на судење

Кристијан Ландов
Неточно е тврдењето на Кривичниот суд дека судијата Огнен Ставрев побарал спровод на обвинетиот Сашо Мијалков за денешното закажано рочиште на „Титаник 2“. „А1он“ дојде