prislushuvanje

Македонија

Секој што бил прислушуван сам ќе треба да тужи: Кривичен суд ги праќа на граѓанска постапка откако предметот застаре

Александар Тодески
Ако оштетените од масовното прислушување во Македонија сакаат да добијат надомест на штета, кривичниот суд ги советува тоа да го сторат преку граѓанска парница. Ова
Македонија

Двојно зголемени посебните истражни мерки, најмногу се користеле прислушкување и тајно следење на лица

Орце Костов
Во текот на 2022 година удвоен е бројот на лица опфатени со посебните истражни мерки во однос на претходната година, а благ нагорен тренд се
Македонија

Петрушевски: Дали еден мобилен оператор подлегнал на притисокот на ОТА и Ковачевски и дозволил да се стави во употреба незаконски набавената опрема за масовно прислушкување

А1он
Опремата за масовно прислушкување која е набавена незаконски од страна на ОТА е закана по приватноста и безбедноста на 2 милиони граѓани. За да биде
Македонија

Судскиот мониторинг покажува: Многу веројатно предметот за прислушкувањето и Мијалков да застари

Кристијан Ландов
Мониторинг на судскиот предмет за масовното прислушкување „Таргет-Тврдина“ правеше коалицијата „Сите за правично судење“. Извршниот директор Дарко Аврамовски, посочи дека предметот многу долго се одлучувал
Регион

Деманти од Хрватска по обвиненијата за обид за цензура и прислушување словенечки функционери

А1он
Хрватската Влада денеска категорично ги отфрли наводите за обид за влијание врз словенечките медиуми, а хрватската разузнавачка служба ги негираше обвинувањата за прислушување словенечки функционери.