target-tvrdina

Македонија

Одбиена жалбата на Мијалков за одредениот притвор за „Таргет-Тврдина“

А1он
Апелацискиот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Сашо Мијалков во предметот „Таргет – Тврдина“ и го потврди решението за притвор како мерка за
Македонија

Службеник од УБК пробал да влезе со нож на пресудата за Мијалков

Осудениот Владимир Варелов на рочиштето на кое е изречена пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“ се обидел да внесе нож во судница. Намерата на Варелов била откриена
Видео Македонија

ВИДЕО: За адвокатот на Мијалков казната е драконска, а затворскиот притвор е противзаконски

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен предлог. Обвинителката Ленче Ристоска кажа дека тоа
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ленче Ристоска за бегството на Мијалков: Не знам каде бил, задоволни сме од пресудата

Кристијан Ландов
Обвинителката Ленче Ристоска рече дека не се задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина“. Таа посочи дека максималниот притвор што засега може да му
Македонија

Мијалков оди во Шутка, одреден ефективен притвор поради опасност да избега

Кристијан Ландов
Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен дома, а од таму во истражниот затвор
Македонија

Се бара затворски притвор за Мијалков бидејќи може да избега: Тој има дозвола за престој и имот во Прага

Кристијан Ландов
Обвинителката Ленче Ристоска побара ефективен притвор за осудениот Сашо Мијалков. Таа кажа дека тој може да избега и да има легален престој во Прага, каде
Македонија

ВИДЕО: 12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушување од 2008 до 2015 година и уништување на системите за
Македонија

ВИДЕО: Пресуда за Мијалков и останатите обвинети за прислушувањето

Кристијан Ландов
Судот по три години судење, ќе изрече пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, поврзан со масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година. Обвинети во процесот се
Видео Македонија

ВИДЕО: Мијалков со полициско комбе и десетици полицајци донесен во суд, молчејќи помина покрај новинарите

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков со силно полициско присуство беше донесен во Кривичниот суд. Од домот на Водно каде издржува куќен притвор, тој беше спроведен со полициско комбе.