target-tvrdina

Македонија

Рочиштето за масовното прислушување одложенo поради законските измени, Мијалков се спасува од делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција го одложи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушување, бидејќи бара подолго време за да одлучи како
Македонија

Повторената постапка за „Таргет-Тврдина“ одложена за утре

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска не започна повторената постапка за предметот „Таргет-Тврдина“ бидејќи не беше присутен еден од обвинетите. Како што информираше претседателот на
Македонија

Амбасадата на САД го следи ослободувањето на Мијалков: Без оглед на судските одлуки, остануваат санкциите

Кристијан Ландов
Амбасадата на САД ги следи одлуките на судот за предметите „Таргет-тврдина“ кој се однесува на масовното прислушкување и „Трезор“, двата со укинати пресуди од Апелација,
Македонија

Судскиот мониторинг покажува: Многу веројатно предметот за прислушкувањето и Мијалков да застари

Кристијан Ландов
Мониторинг на судскиот предмет за масовното прислушкување „Таргет-Тврдина“ правеше коалицијата „Сите за правично судење“. Извршниот директор Дарко Аврамовски, посочи дека предметот многу долго се одлучувал
Македонија

Апелација се правда за ослободувањето на Мијалков: Пресудата беше нејасна и неразбирлива

Кристијан Ландов
Петтемина судии од скопска Апелација по бурните реакции, излегоа во јавноста со дообјаснување зошто донесоа решение да ја укинат пресудата за „Таргет-тврдина“, а со тоа
Македонија

Одбраната нa Мијалков: Одлуката на Апелациониот суд е праведна, заснована е на докази и факти

А1он
Одбраната на Сашо Мијалков ја поздравува одлуката на Апелациониот суд во Скопје затоа што, како што истакнуваат во соопштението истата е законита и праведна и
Македонија

Укинувањето на пресудата за Мијалков е завршена работа, Судски совет не може да преиспитува судска одлука

Кристијан Ландов
Судскиот совет нема да може да ја промени одлуката на Апелација со која петмината судии ја укинаа пресудата за „Таргет-тврдина“, случај за масовното прислушување во
Македонија

Пендаровски: Шокиран сум од одлуката на апелацискиот суд за „Таргет-Тврдина“

А1он
Шокиран сум од одлуката на апелацискиот суд за случајот „Таргет-Тврдина“, вели претседателот на државата, Стево Пендаровски, откако апелациските судии потпишаа одлука за укинување на пресудата
Македонија

Со укинувањето на пресудата, судиите потпишаа застарување на предметот за прислушкувањето и слобода за Мијалков

Кристијан Ландов
Со потпишувањето на одлуката за укинување на пресудата за масовното прислушкување, апелациските судии потпишаа и застарување на делата за ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, ексминистерката
Македонија

Кои се судиите кои го ослободија Мијалков за прислушкувањето: Исти состав како за „Рекет“, еден од нив Русковска го тресеше од гаќи

Кристијан Ландов
Судиите кои ја потврдија пресудата за „Рекет“ се истите кои го ослободија Сашо Мијалков, заедно со останатите обвинети во „Таргет-тврдина“ за прислушкувањето. Составот на судии