target-tvrdina

Македонија

Со укинувањето на пресудата, судиите потпишаа застарување на предметот за прислушкувањето и слобода за Мијалков

Кристијан Ландов
Со потпишувањето на одлуката за укинување на пресудата за масовното прислушкување, апелациските судии потпишаа и застарување на делата за ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, ексминистерката
Македонија

Кои се судиите кои го ослободија Мијалков за прислушкувањето: Исти состав како за „Рекет“, еден од нив Русковска го тресеше од гаќи

Кристијан Ландов
Судиите кои ја потврдија пресудата за „Рекет“ се истите кои го ослободија Сашо Мијалков, заедно со останатите обвинети во „Таргет-тврдина“ за прислушкувањето. Составот на судии
Македонија

Му застаре дело на Мијалков за прислушкувањето, обвинителот побара да се запре постапката

А1он
Пред Апелациониот суд Скопје денеска се одржа јавна седница по повод изјавените жалби на обвинетите по сите основи и на Основното јавно обвинителство за гонење
Македонија

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина”, „Титаник“ и „Плацеви на Водно“

А1он
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжат судењата за случаите „Таргет-Тврдина“, „Титаник“ и „Плацеви на Водно“. На последното рочиште за „Таргет-Трврдина“ на
Македонија

Одбиена жалбата на Мијалков за одредениот притвор за „Таргет-Тврдина“

А1он
Апелацискиот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Сашо Мијалков во предметот „Таргет – Тврдина“ и го потврди решението за притвор како мерка за
Македонија

Службеник од УБК пробал да влезе со нож на пресудата за Мијалков

Кристијан Ландов
Осудениот Владимир Варелов на рочиштето на кое е изречена пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“ се обидел да внесе нож во судница. Намерата на Варелов била откриена
Видео Македонија

ВИДЕО: За адвокатот на Мијалков казната е драконска, а затворскиот притвор е противзаконски

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен предлог. Обвинителката Ленче Ристоска кажа дека тоа
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ленче Ристоска за бегството на Мијалков: Не знам каде бил, задоволни сме од пресудата

Кристијан Ландов
Обвинителката Ленче Ристоска рече дека не се задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина“. Таа посочи дека максималниот притвор што засега може да му
Македонија

Мијалков оди во Шутка, одреден ефективен притвор поради опасност да избега

Кристијан Ландов
Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен дома, а од таму во истражниот затвор
Македонија

Се бара затворски притвор за Мијалков бидејќи може да избега: Тој има дозвола за престој и имот во Прага

Кристијан Ландов
Обвинителката Ленче Ристоска побара ефективен притвор за осудениот Сашо Мијалков. Таа кажа дека тој може да избега и да има легален престој во Прага, каде