target-tvrdina

Македонија

ВИДЕО: 12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушување од 2008 до 2015 година и уништување на системите за
Македонија

ВИДЕО: Пресуда за Мијалков и останатите обвинети за прислушувањето

Кристијан Ландов
Судот по три години судење, ќе изрече пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, поврзан со масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година. Обвинети во процесот се
Видео Македонија

ВИДЕО: Мијалков со полициско комбе и десетици полицајци донесен во суд, молчејќи помина покрај новинарите

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков со силно полициско присуство беше донесен во Кривичниот суд. Од домот на Водно каде издржува куќен притвор, тој беше спроведен со полициско комбе.
Македонија

Десетици полицајци околу Кривичен, пред спроводот на Мијалков од куќен притвор

Кристијан Ландов
Десетици полицајци се распоредени околу Кривичниот суд, непосредно пред спроводот на обвинетиот Сашо Мијалков од куќен притвор. Речиси сите полицајци го обезбедуваат просторот позади судот,
Македонија

Пресудата за „Таргет- Тврдина“ без Бошкоски и Грујевски кои добија азил во Грција

А1он
Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој иако три дена беше недостапен, денеска, сепак, во Македонија ќе ја чуе пресудата за „Таргет-Тврдина“, за разлика од
Македонија

Епилог за „Таргет-Тврдина“ – ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното прислушување и уништување на опремата од
Македонија

ВИДЕО: Испративме порака дека системот функционира, вели Заев за случајот Таргет-Тврдина

А1он
„Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем“, оцени премиерот Зоран Заев во врска со случајот со првообвинетиот во
Македонија

Адвокатот бара Мијалков да се ослободи за прислушувањето: Ниту следел, ниту слушал разговори

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во завршните зборови. Тој
Македонија

Сопругот и адвокат на Јанкулоска: Нејзина главна мотивација е да се утврди кој прислушувал

Кристијан Ландов
Влатко Илиевски, сопруг и адвокат на ексминситерката Гордана Јанкулоска, му посочи на судот дека при изрекување на пресудата за предметот „Таргет-Тврдина“ треба да ги цени