(ВИДЕО) Ленче Ристоска за бегството на Мијалков: Не знам каде бил, задоволни сме од пресудата

Од:

Обвинителката Ленче Ристоска рече дека не се задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина“. Таа посочи дека максималниот притвор што засега може да му се одреди на Сашо Мијалков е 60 денови. Во однос на изјавата на министерот за внатрешни работи дека обвинител во петокот известил министер во Влада дека Мијалков ќе бега, Ристоска рече дека тоа не била таа, ниту нејзиниот колега Трајче Пеливанов.

dobivaj vesti na viber

„Со предметниот обвинител не сме имале информации во петокот. Ако имавме уште во петокот ќе побаравме мерка притвор. Првите информации ги добивме во саботата вечерта и веднаш побаравме мерка притвор. Не знаеме каде бил Мијалков, се надеваме дека тоа ќе го утврди истрагата“, рече Ленче Ристоска.

Обвинителата Ристоска посочи дека се задоволни од пресудата, но не и од сите одмерени казни.

„Задоволни сме од предудата пред се зато што се потврдија сите наводи од Обвинителството. Од дел од казните сме задоволни, за дел не. Прво сакаме да го видиме решение, па ќе одлучиме жалбите”, додаде Ристоска.

Би можело да ве интересира

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

Ландов

Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД

Мијалков се жали што е на „црна листа“ во САД: Верувам дека ќе ја корегираат одлуката

Ландов

Груевски и Мијалков на црната листа на САД

А1он

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

А1он

Му застаре дело на Мијалков за прислушкувањето, обвинителот побара да се запре постапката

Ана Ололовска