Службеник од УБК пробал да влезе со нож на пресудата за Мијалков

Од:

Осудениот Владимир Варелов на рочиштето на кое е изречена пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“ се обидел да внесе нож во судница. Намерата на Варелов била откриена од полициските службеници кои прават редовни проверки при влез и излез од Кривичниот суд. Тие го одзеле ножот, по што го пуштиле да влезе и да ја слушне пресудата за предметот, во кој доби условна осуда.

dobivaj vesti na viber

„Пријавено е до надлежното МВР за понатамошно постапување“, велат од Кривичен суд за „А1он“.

Од полицијата велат дека кај нив било пријавено дека Варелов се обидел да влезе со нож во судница. Ни оттаму нема информација која била намерата, но и објаснувањето за носењето на нож за време на рочиштето за „Таргет-Тврдина“.

„Командир на Судска Полиција од Основен суд Скопје-1 пријавил дека во 09.40 часот во судот при рутински преглед кај В.В.(43) од Велес бил пронајден и одземен нож на расклопување. Сочинет е записник за констатиран прекршок по член 80 од Законот за оружје“, велат од МВР за „А1он“.

Според Законот за оружје, Варелов може да биде парично казнет од 30.000 до 50.000 денари за носењето на ножот, но и со казна затвор до 90 дена. Исходот од постапката не е познат.

Инаку, Варелов е еден од службениците во УБК кој е осуден за масовното прислушување од 2008 до 2015 година. Тој доби условна казна, односно 2 години затвор ако во наредните пет години направи ново кривично дело.

Би можело да ве интересира

Му застаре дело на Мијалков за прислушкувањето, обвинителот побара да се запре постапката

Ана Ололовска

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина”, „Титаник“ и „Плацеви на Водно“

Одбиена жалбата на Мијалков за одредениот притвор за „Таргет-Тврдина“

Ана Ололовска

ВИДЕО: За адвокатот на Мијалков казната е драконска, а затворскиот притвор е противзаконски

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Ленче Ристоска за бегството на Мијалков: Не знам каде бил, задоволни сме од пресудата

Кристијан Ландов

Мијалков оди во Шутка, одреден ефективен притвор поради опасност да избега

Кристијан Ландов