Пендаровски: Шокиран сум од одлуката на апелацискиот суд за „Таргет-Тврдина“

Од:

Шокиран сум од одлуката на апелацискиот суд за случајот „Таргет-Тврдина“, вели претседателот на државата, Стево Пендаровски, откако апелациските судии потпишаа одлука за укинување на пресудата за масовното прислушкување, а со тоа и застарување на делата за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ексначалникот на Петтата управа на МВР Горан Грујевски и за Никола Бошкоски.

„Одлуката е пораз за правната држава и доказ за ниската доверба на граѓаните во правосудните органи. Ваквите одлуки само ја поткопуваат вербата на граѓаните дека се можни вистински реформи во владеењето на правото и борбата против корупцијата“, додаде Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Повторената постапка за „Таргет-Тврдина“ одложена за утре

Амбасадата на САД го следи ослободувањето на Мијалков: Без оглед на судските одлуки, остануваат санкциите

Кристијан Ландов

Судскиот мониторинг покажува: Многу веројатно предметот за прислушкувањето и Мијалков да застари

Кристијан Ландов

Апелација се правда за ослободувањето на Мијалков: Пресудата беше нејасна и неразбирлива

Кристијан Ландов

Одбраната нa Мијалков: Одлуката на Апелациониот суд е праведна, заснована е на докази и факти

Ана Ололовска

Укинувањето на пресудата за Мијалков е завршена работа, Судски совет не може да преиспитува судска одлука

Кристијан Ландов