trezor

Македонија

Шврговски: Судот донесе законита и правична одлука за „Трезор“

А1он
Адвокатот Љупчо Шврговски, бранител на поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, во случајот „Трезор“ денеска изјави дека ослободителната пресуда е
Македонија

Ослободителна пресуда за Мијалков и Јакимовски за „Трезор“

Анита Петровска Рајковиќ
Основниот суд Скопје 1 донесе ослободителна пресуда за предметот „Трезор“ утврдувајќи дека Јавното обвинителство не успеало да докаже ниту една од претпоставките кои ги ставаше
Македонија

Се менува кривичното дело за ,,Трезор”, Мијалков добива послабо обвинение

А1он
Судењето за случајот „Трезор“ одложено за 24 ноември, информираат од Основниот кривичен суд Скопје. На денешната расправа, како што информираат од Кривичен, јавниот обвинител изврши
Македонија

Пет месеци судиите ја пишувале пресудата за „Трезор“, втор предмет за кој е ослободен Мијалков

Кристијан Ландов
Пет месеци писмено се изработувала одлуката за предметот „Трезор“, втор предмет за кој Апелација ја укина пресудата, а со тоа го ослободи Сашо Мијалков. И
Македонија

Кои се судиите кои го ослободија Мијалков за прислушкувањето: Исти состав како за „Рекет“, еден од нив Русковска го тресеше од гаќи

Кристијан Ландов
Судиите кои ја потврдија пресудата за „Рекет“ се истите кои го ослободија Сашо Мијалков, заедно со останатите обвинети во „Таргет-тврдина“ за прислушкувањето. Составот на судии
Македонија

Мијалков останува во затворот во Шутка се до правосилноста на пресудата, за Стајковиќ одреден куќен притвор

Кристијан Ландов
Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во МВР
Македонија

Побаран притвор за Мијалков во „Трезор“, бидејќи за две недели ќе биде пуштен од „Шутка“

Кристијан Ландов
Бидејќи притворот на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков кој му е одреден во предметот „Таргет-Тврдина“ истекува за две недели, а според Обвинителството постои можност да
Македонија

Мијалков и другите осудени во „Трезор“ ќе треба да ја вратат штетата направена во буџетот

Кристијан Ландов
Со конфискуваниот имот на фирмата „Финзи ДООЕЛ Скопје“ од која УБК преку ексдиректорот Сашо Мијалков набавувал опрема, ќе се надоместува дел од штетата нанесена врз
Македонија

ВИДЕО: Осум години затвор за Сашо Мијалков во случајот „Трезор“

Кристијан Ландов
Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради неговото бегство, пресуда е донесена