trezor

Македонија

Пет месеци судиите ја пишувале пресудата за „Трезор“, втор предмет за кој е ослободен Мијалков

Кристијан Ландов
Пет месеци писмено се изработувала одлуката за предметот „Трезор“, втор предмет за кој Апелација ја укина пресудата, а со тоа го ослободи Сашо Мијалков. И
Македонија

Кои се судиите кои го ослободија Мијалков за прислушкувањето: Исти состав како за „Рекет“, еден од нив Русковска го тресеше од гаќи

Кристијан Ландов
Судиите кои ја потврдија пресудата за „Рекет“ се истите кои го ослободија Сашо Мијалков, заедно со останатите обвинети во „Таргет-тврдина“ за прислушкувањето. Составот на судии
Македонија

Мијалков останува во затворот во Шутка се до правосилноста на пресудата, за Стајковиќ одреден куќен притвор

Кристијан Ландов
Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во МВР
Македонија

Побаран притвор за Мијалков во „Трезор“, бидејќи за две недели ќе биде пуштен од „Шутка“

Кристијан Ландов
Бидејќи притворот на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков кој му е одреден во предметот „Таргет-Тврдина“ истекува за две недели, а според Обвинителството постои можност да
Македонија

Мијалков и другите осудени во „Трезор“ ќе треба да ја вратат штетата направена во буџетот

Кристијан Ландов
Со конфискуваниот имот на фирмата „Финзи ДООЕЛ Скопје“ од која УБК преку ексдиректорот Сашо Мијалков набавувал опрема, ќе се надоместува дел од штетата нанесена врз
Македонија

ВИДЕО: Осум години затвор за Сашо Мијалков во случајот „Трезор“

Кристијан Ландов
Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради неговото бегство, пресуда е донесена
Македонија

Пресудата за „Трезор“ ќе биде објавена идната недела

А1он
Основниот кривичен суд во Скопје пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема
Македонија

Мијалков да се ослободи од обвинение, побараа неговите адвокати

А1он
Обвинението за случајот „Трезор” е засновано врз претпоставки, посочи адвокатот Петар Василев, во завршните зборови за овој предмет. Тој додаде дека Обвинителството прво тврдело дека
Македонија

Мијалков во Лондон не договарал набавка на опрема за УБК, тврди неговата одбрана

А1он
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во случајот „Трезор”, според неговата одбрана, во јули 2010 година во Лондон не договарал набавка на опрема за