presuda

Македонија

Директорите осудени условно, докторот Бобан е ослободен: Пресуда за пожарот во модуларната во Тетово

Анита Петровска Рајковиќ
Објавена пресудата за пожарот во модуларната болница во Тетово во која на 8 септември 2021 година живи изгореа 14 луѓе, а десетици беа повредени. Обвинети
Македонија

Прва пресуда од Стразбур за 27 април – Божиновска: Сакам правда, не пари

Анита Петровска Рајковиќ
Елена Доцевска Божиновска од ВМРО-ДПМНЕ која во 2017 година беше во притвор поради учество во насилниот упад во Собранието на 27 април истата година, доби
Македонија

Апелација се правда за ослободувањето на Мијалков: Пресудата беше нејасна и неразбирлива

Кристијан Ландов
Петтемина судии од скопска Апелација по бурните реакции, излегоа во јавноста со дообјаснување зошто донесоа решение да ја укинат пресудата за „Таргет-тврдина“, а со тоа
Свет

Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

А1он
Судот во Виена ја укина пресудата на поранешниот австриски виц еканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе во случајот за корупција. Штрахе беше осуден на 15-месечна условна казна минатата
Македонија

Четири затворски и една условна казна за обвинетите за издавање лажни пасоши на криминалци од странство

Кристијан Ландов
Четири затворски казни и една условна е изречена денеска за лицата кои признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот совет на
Македонија

Пресудата за „Трезор“ ќе биде објавена идната недела

А1он
Основниот кривичен суд во Скопје пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема
Македонија

Пресудата за убиството на Ангел Петковски ќе биде објавена во петок

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје, за случајот за убиството на Ангел Петковски, денеска, завршни зборови даде и одбраната на обвинетиот Насер Ештрефи. По што судот,
Македонија

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

А1он
Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби на АКМИС-системот. Панчевски првпат се
Македонија

Донесени првите пресуди – казни за седум лица кои не ја почитувале забраната за движење во Куманово

А1он
Кумановскиот суд донесе пресуди за седум кумановци кои не ја почитувале забраната за движење. Шест од нив се казнети со казни од илјада евра, а
Македонија

Една година и осум месеци затвор за заканувачот Емил Јакимовски

А1он
Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, е осуден на една година и осум месеци затвор за загрозување на сигурноста кон неговата поранешна сопруга и