presuda

Македонија

Четири затворски и една условна казна за обвинетите за издавање лажни пасоши на криминалци од странство

Кристијан Ландов
Четири затворски казни и една условна е изречена денеска за лицата кои признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот совет на
Македонија

Пресудата за „Трезор“ ќе биде објавена идната недела

А1он
Основниот кривичен суд во Скопје пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема
Македонија

Пресудата за убиството на Ангел Петковски ќе биде објавена во петок

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје, за случајот за убиството на Ангел Петковски, денеска, завршни зборови даде и одбраната на обвинетиот Насер Ештрефи. По што судот,
Македонија

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

А1он
Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби на АКМИС-системот. Панчевски првпат се
Македонија

Донесени првите пресуди – казни за седум лица кои не ја почитувале забраната за движење во Куманово

А1он
Кумановскиот суд донесе пресуди за седум кумановци кои не ја почитувале забраната за движење. Шест од нив се казнети со казни од илјада евра, а
Македонија

Една година и осум месеци затвор за заканувачот Емил Јакимовски

А1он
Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, е осуден на една година и осум месеци затвор за загрозување на сигурноста кон неговата поранешна сопруга и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Задоволна сум од пресудата за Зоран Милески – Кичеец

Мери Јордановска
Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција вели дека е задоволна од пресудата за Зоран Милески – Кичеец, кој денеска беше
Видео Македонија

ВИДЕО: Три години затвор за Зоран Милевски – Кичеец за „Рекет“

Мери Јордановска
Tретообвинетиот за случајот „Рекет“, Зоран Милески-Кичеец е осуден на три затвор откако тој вчера призна вина за случајот и предметот за него беше одвоен од
Свет

Тајландски судија во судница го критикувал системот, па се застрелал

А1он
Тајландски судија се застрелал себеси во градите, во судница, кога ослободил петмина муслимани осомничени за убиство, oткако претходно го критикувал правосудниот систем. Судијата, Канакорн Пијанчан,
Регион

Убиецот на бугарската новинарка Маринова осуден на 30 години затвор

А1он
Бугарски суд деенска го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор, поради силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото на Маринова беше пронајдено