Судски совет два часа ја дебатира пресудата за враќање на Дамева на претседателското место

Од:

Судскиот совет два часа дебатира за пресудата на Управниот суд, со која се поништува одлуката за разрешување на Весна Дамева од функцијата претседател на Судски совет. Колегиумот на членовите на советот доаѓа откако вчера известија дека пресудата од Управен суд стигнала и до нив, а бидејќи немаат право на жалба, во рок од 30 дена Дамева треба да се врати на чело на советот.

Дамева дојде на чело на советот на 5 декември 2022 година, а во април минатата година, беше разрешена на две одделни седници, бидејќи на првата, немаше доволно гласови „за“, на седница на која немаше соодветно образложение, а која почна да ја води тогашнот заменик-претседател, Селим Адеми.

Таа пак, освен тужба до Управниот суд, поднесе и кривична пријава до Обвинителството, со став дека во нејзиното разрешување било сторено делото „злоупотреба на службена положба и овластувања“.

Би можело да ве интересира

Обвинителството чека извештај за претресите во Идризово, официјална потврда за ископаните тунели се уште нема

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) „Да удриш некого, ќе добиеш поголема казна од ова, а тука син ми е убиен“: Таткото на Самоил ќе ја обжали пресудата

Орце Костов

(ВИДЕО) Обвинителството задоволно од пресудата во случајот со грабнувањето на Костадиновски

Орце Костов

Обвинителството бара да продолжи мерката притвор за грабнувачите на Самоил Костадиновски

Орце Костов

(ВИДЕО) Вкупно осум години затвор за грабнувачите на Самоил Костадиновски: Го грабнале за да му наплатат за украдена дрога

Орце Костов