upraven sud

Македонија

Шаќири за пресудата за надлежностите за тетовската гимназија: Управниот суд во една година донесе две спротивни одлуки

А1он
Имаме нова одлука и ќе видиме кои се правните решенија на таа одлука затоа што Управниот суд во една година донесува две спротивни одлуки, изјави
Македонија

Судски совет: Актите донесени во време на Георгиев не се ништовни, Управен суд не ја доведе во прашање нивната законитост

Александар Тодески
Сите акти кои се донесени во периодот додека Сашко Георгиев беше претседател на Судскиот совет се во правна сила, велат преку соопштение од советот, откако
Македонија

Дамева: Се надевам дека пресудата на Управниот суд е почеток на враќањето на довербата во судството

Се надевам дека 2024 година ќе биде година во која сите членови ќе најадат начин да покажат дека можат понатаму да се движат по трасираниот
Македонија

Судски совет два часа ја дебатира пресудата за враќање на Дамева на претседателското место

Судскиот совет два часа дебатира за пресудата на Управниот суд, со која се поништува одлуката за разрешување на Весна Дамева од функцијата претседател на Судски
Македонија

Судски совет ја доби пресудата од Управен за Весна Дамева: најавуваат разгледување, право на жалба нема

А1он
– Во Судскиот совет пристигна пресудата од Управниот суд со која се поништува одлуката за разрешување на поранешната претседателка на Советот, Весна Дамева, информираат од
Македонија

Никој не се брза за предметите на Дамева: Ниту Управен закажува судење, ниту Обвинителството ја интензивира кривичната

Александар Тодески
Ни трага ни глас од кривичната пријава и тужбата кои Весна Дамева пред пет месеци ги поднесе до Скопското обвинителство и Управниот суд за нејзиното
Македонија

Судијата во Управен суд, Мустафа Шахини, осуден на пет години затвор

Орце Костов
Мустафа Шахини, судија во Управниот суд, доби затворска казна од пет години за злоупотреба на службената положба и овластување. Основниот кривичен суд Скопје ја објави
Македонија

Судскиот совет го избра Бурим Сејдини за претседател на Управен суд

А1он
На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. На конечната листа за избор имаше петмина кандидати за оваа
Македонија

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он
Управниот суд денеска ја прифати тужбата на Беса за избирачкото место 2107 во Општина Желино, потврдија за МИА од судот. Тоа значи дека таму ќе
Македонија

Одбиени жалбите за рудникот Иловица, активистите се подготвени за пресметка, рудник нема да има

Ана Василевска
Вишиот управен суд донесе решение со кое се одбиваат сите жалби и останува на сила пресудата на управниот суд, информираат од здружението „Здрава котлина“. „Оваа